Lékárny řeší výpadek dodávek Endiaronu. O lék na průjem roste zájem během dovolených

5 měsíce starý 115

 iStock

"Ano, na straně výrobce je výpadek, který má trvat do začátku září. Bohužel je výpadek plošný a i na kamenných lékárnách budou zásoby tohoto léku mizet. Jsme ale zásobeni alternativními léčivy pro boj s obdobnými problémy," potvrzuje pro online deník Aktuálně.cz za síť lékáren Pilulka Daria Zverevská.

A podobně mluví také mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. "U nás je nedostupný na e-shopu, v kamenných lékárnách k sehnání stále je, jakkoli nemohu garantovat, že ve všech," říká.

Nedostupný je teď Endiaron podle zjištění Aktuálně.cz rovněž na e-shopu Benu či Lékárna.cz.

Lékárenský řetězec Dr. Max tento týden doskladnil několik tisíc balení Endiaronu, další dodávky čeká v červenci. "Zdá se, že by nemuselo jít o dlouhodobější výpadek jako v létě 2018," pokračuje Petrov. "Naši lékárníci jsou v každém případě schopni doporučit pacientům případnou alternativu," doplňuje.

Nedostatkový byl Endiaron v Česku právě před čtyřmi lety, kdy vznikl výpadek na straně výrobce. To podle Petrova nastalo i nyní. "Příčina omezených dodávek je na straně výroby, konkrétní důvody neznám," podotýká.

Endiaron se používá u dospělých, dospívajících a dětí o tělesné hmotnosti vyšší než 40 kilogramů při průjmech s pravděpodobným infekčním původem, často provázených zvýšením tělesné teploty.

Výrobcem Endiaronu je tuzemská společnost Zentiva. Mluvčí Johana Valtrová se ovšem pro Aktuálně.cz k důvodům omezení dodávek léku na český trh nevyjádřila a odkázala redakci na držitele registrace, firmu Opella Healthcare Czech, která spadá pod Sanofi Group. Její vyjádření zjišťujeme.

To, že je lék na českém trhu momentálně nedostatkový, eviduje také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). K přerušení uvádění Endiaronu 250 mg na trh v balení po 20 tabletách došlo podle úřadu koncem května, předpokládaný termín obnovení byl stanoven na 20. června. Jako důvod přerušení SÚKL uvádí "kapacitní/distribuční důvody". Problémy letos zaznamenal i u dodávek léku ve větším balení o 40 tabletách.

Jako náhradu Endiaronu je podle lékárníků možné použít například živočišné uhlí (carbosorb). Pro menší děti je při střevních obtížích vhodnější přípravek Smecta.

Zdroj