Leopard 2 se ani nemusí účastnit války, zdevastovat ho totiž dokáže sama ukrajinská osádka; třeba když mu doslova vylomí věž

4 měsíce starý 16

V představách mnohých laiků dokáží tanky projíždět hustým lesem nebo městskou zástavbou a bourat pří tom jednu stěnu za druhou (ostatně takový obraz vytváří i některé hry). On to sice desítky tun těžký obrněnec za určitých podmínek dokáže, ale nedoporučují se to – někdy přitom doplatí spíše na prostou nešikovnost osádky – třeba 60 tun těžký Leopard 2A4 se tak může ocitnout s utrženou věží, což je sice docela velká „závada“, ale nikoliv fatální.

Leopard 2A4 je postarší, ale stále schopný

Tanky Leopard 2A4 jsou nejpočetnější verzí této rodiny německých strojů. V poslední době je o nich poměrně hodně slyšet zejména proto, že si nejspíše zabojují na Ukrajině. Jde o stejný typ, jaký dostane z Německa v počtu 14 kusů i česká armáda. Vyráběný byl v letech 1985 až 1992, takže jde o konstrukci starou více než 30 let, ačkoliv je v mnoha ohledech mnohem lepší než tanky T-72, které jsou aktuálně ve výzbroji AČR.

Fotografie z Německa, kde na těchto tancích cvičili a stále cvičí ukrajinští vojáci, ukazují, jak moc lze takový kolos i v průběhu běžného cvičení poškodit. Ukrajinská osádka dokázala tanku téměř odtrhnout věž natolik, že ji doslova vyvrátila, načež zůstala k podvozku připevněna jenom „na vlásku“. Ačkoliv není takové poškození (evidentně) nemožné, je přinejmenším kuriózní. Nejedná se přitom o stejný případ, kdy sovětským typům tanků doslova odletí věž po výbuchu uložené munice. Na tohle stačila jenom nešikovnost.

Věž se možná zachytila, tak mohl být poškozený

K nehodě nejsou žádné podrobnosti, a lze tedy jenom spekulovat, co se přesně stalo. Jednou z nejpravděpodobnějších možností je, že se osádka pokoušela pod něčím projet, přičemž věží ve vysoké rychlosti o něco zavadila. Teoreticky se mohla chytit i za dělovou hlaveň, ale na ní není vidět, že by byla výrazně poškozena. Vyloučeno pak ani není, že měl více než 30 let starý tank nějaké poškození, protože nebyl dobře udržovaný, a k nehodě stačil mnohem menší náraz, který by měl stroj jinak ustát.

Ukrainian soldiers had an incident at the training ground in Poland with Leopard 2A4 tank, the details are unknown. pic.twitter.com/x4n5sz5djA

— Clash Report (@clashreport) April 17, 2023

Takovéto utržení věže – ač vypadá hrozivě – může být ale relativně lehkým poškozením, po němž by se během několika týdnů mohl tank zase vrátit do provozu. Záleželo by, zda by zůstalo v pořádku uložení věže, její otáčení, a především pak vnitřní vybavení. Věž Leopardu 2 je totiž plná elektroniky jako je počítač, zaměřovací systém nebo noční viděn. Pokud se tedy něco nárazem poškodilo, bude možná efektivnější stroj vyřadit. Podívaná je to každopádně „zajímavá“.

Článek Leopard 2 se ani nemusí účastnit války, zdevastovat ho totiž dokáže sama ukrajinská osádka; třeba když mu doslova vylomí věž se nejdříve objevil na ArmádníZpravodaj.cz.

Zdroj