Lesní požáry na v Texasu se rychle šíří. V oblasti museli zavřít zařízení na demontáž jaderných zbraní

před 2 měsíce 66

Kvůli rychle se šířícím lesním požárům v Texasu na jihu Spojených států muselo být v noci na středu uzavřeno hlavní americké zařízení na montáž a demontáž jaderných zbraní. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Austin 7:44 28. února 2024

Texas bojuje s lesními požáry

Texas bojuje s lesními požáry | Foto: Hasiči města Flower Mound v Texasu

Rozsáhlé zařízení s názvem Pantex, v němž pracuje více než 4200 zaměstnanců, uvedlo, že požár v jeho blízkosti není pod kontrolou, a proto se teď pozornost zaměřila na evakuaci. Práce na místě jsou přerušeny do odvolání.

Poslední nová jaderná bomba v zařízení, které leží asi 48 kilometrů východně od texaského města Amarillo, byla zkompletována sice už v roce 1991, od té doby zde ale zaměstnanci další tisíce zbraní demontovali.

Lesní požáry v Texasu, kde ten největší spálil plochu přes 1000 kilometrů čtverečních, vedly také k vyhlášení stavu katastrofy v 60 okresech. Na některých místech je přerušena dálniční doprava, evakuace byla nařízena ve dvoutisícovém městě Canadian a několika dalších obcích regionu.

„Vyzýváme obyvatele Texasu, aby omezili činnosti, při kterých by se mohly objevit jiskry, a přijali opatření k zajištění bezpečnosti svých blízkých,“ uvedl guvernér Greg Abbott.

ČTK

Přečtěte celý článek