Lesní zámek Kozel u Plzně zahájil sezonu výstavou o Rudolfovi II.

1 měsíc starý 14

foto Začátek návštěvnické sezony na památkách. Výstava Tajemný Rudolf II. ožívá v jízdárně zámku Kozel, 1. dubna 2023 zámek Kozel.

Šťáhlavy (Plzeňsko ) - Velkou výstavou o renesančním císaři a králi Rudolfovi II. zahájil dnes novou návštěvnickou sezonu lesní zámek Kozel u Plzně. Výstavu Tajemný Rudolf II. ožívá si mohou návštěvníci prohlédnout v jízdárně zámku do 18. června. Podobné velké výstavy pomáhají památce výrazně zvýšit návštěvnost, řekl ČTK kastelán Jan Polívka.

Výstava vznikla loni k výročím Rudolfova narození a úmrtí a nabízí zábavu i poučení pro všechny věkové kategorie. V úvodu o svém životě vypráví prostřednictvím videomappingu sám český král a římský císař. Hlavní část expozice se věnuje Rudolfovým pověstným sbírkám a zálibám. Zjednodušený kabinet kuriozit prezentuje panovníkovy libůstky a extravagance, řekl kurátor výstavy Petr Lukas.

"Což bychom mohli prezentovat nejen sbírkami polodrahokamů, drahokamů, korálů nebo mušlí a lastur, ale také třeba vycpaninami zvířat, která jsou oblečená do různých oblečků a prezentují dvořany. Některé měl Rudolf v oblibě, tak těm dopřál krásné oblečení, z některých si dělal dobrý den a jsou parodické," popsal exponáty. K vidění je tak vycpaný kohout v oděvu generála, bažant jako kardinál, kočka v šatu baronky a kuna jako hraběnka nebo hradní personál - husa v šatech kuchařky a kačeři coby komorníci.

Od kabinetu kuriozit přejdou návštěvníci k další panovníkově velké vášni - alchymii. V alchymistické laboratoři si na projekci i na předmětech prohlédnou nástroje a pomůcky, které alchymisté při hledání kamene mudrců a dalších bádáních používali.

Součástí expozice je také několik truhlic s diorámaty. Barvené lipové figurky představují důležité okamžiky panovníkova života. "Začínáme truhlicí, kde máme cestu Rudolfa na 16 galérách z Itálie do Španělska za výchovou a vzděláním. Diorámata v dalších dvou truhlicích představují korunovaci a korunovační hostinu, máme tady truhlici s golemem a s židovským hřbitovem, máme tu truhlici, kde je faksimile Rudolfovy listiny a replika Řádu zlatého rouna, jehož byl držitelem. V poslední truhlici se věnujeme tehdejší gastronomii a pop kultuře, protože Rudolf II. je dodnes oblíbeným panovníkem, o kterého se zajímají spisovatelé a filmaři," dodal Lukas. Holografická projekce představuje také nejcennější částí Rudolfovy sbírky a koruny, jimiž byl korunován, i korunu, kterou nechal sám zhotovit.

Podobné výstavy komerčnějšího typu jsou podle kastelána na zámku oblíbené a zvyšují návštěvnost. I když je Kozel oblíbeným místem výletníků, většina jich míří do zámeckého parku. Park je volně přístupný a podle kastelána tam za rok přijdou statisíce lidí. Na placenou prohlídku zámku ale loni přišlo za celou sezonu 20.319 návštěvníků, z toho dvě pětiny, kolem 8000 lidí, zamířilo na sezonní výstavu o dracích. Výstavy v jízdárně nejsou součástí standardního interiérového okruhu. "Letos v jarní části sezony tady bude Rudolf a na léto ho vystřídá výstava o největších záhadách a tajemstvích lidských dějin, jako je Turínské plátno, křišťálové lebky, Voynichův rukopis nebo Codex gigas," dodal kastelán.

Zdroj