Letecké údery v Bejrútu zabily nejméně 22 lidí. Harrisová chce usilovat o příměří

před 3 týdny 70

Letecké údery Izraele v centru Bejrútu ve čtvrtek večer zabily nejméně 22 lidí a dalších více než 100 zranily, uvádí libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izrael ihned vývoj nekomentoval, agentura AP píše o další eskalaci jeho války s šíitským hnutím Hizballáh.

Izraelci centrální část libanonské metropole v posledních týdnech dvakrát bombardovali a označili ji jako útočiště Hizballáhu. Nový útok podle neoficiálních informací mohl cílit na minimálně jednoho vysoce postaveného představitele militantního hnutí. To skrze svou televizní stanici uvedlo, že pokus zabít šéfa "styčné a koordinační jednotky" Vafíka Safá selhal. O jeho přežití informovala s odvoláním na své zdroje také agentura Reuters.

Podle agentury AFP byly v Bejrútu slyšet tři výbuchy, přičemž útoky mířily do obytné čtvrti Rás Naba a sousední čtvrti Nuvajrí. Podle agentur byly tyto části libanonské metropole cílem izraelských úderů poprvé. Fotograf AP popsal, že jedna vícepatrová budova byla zcela zničena a další silně poškozena.

Bilance libanonských úřadů postupně vystoupala na 22 mrtvých a 117 zraněných. Informace o tom, jakou část těchto lidí tvořili členové Hizballáhu, neposkytla.

Na konci září izraelský úder v jedné ze čtvrtí centrálního Bejrútu zabil několik členů skupiny Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

Spojené státy musí dosáhnout příměří na Blízkém východě, řekla Harrisová

Spojené státy musí usilovat o deeskalaci napětí na Blízkém východě a dosáhnout příměří, řekla dnes k situaci v Libanonu a v Gaze americká viceprezidentka a demokratická kandidátka na prezidentku Kamala Harrisová novinářům v Las Vegas, kde předtím pronesla projev na mítinku s voliči. Informovala o tom agentura Reuters.

Harrisová v posledních týdnech ztrácí podporu mezi Američany arabského původu kvůli politice administrativy Joea Bidena ve vztahu k Izraeli. Zatímco v roce 2020 tato demografická skupina výrazně podpořila proti republikánovi Donaldu Trumpovi právě Bidena, kvůli ztrátě její podpory by Harrisová mohla prohrát v klíčovém státě Michigan, upozornil již dříve Reuters. Harisová se také v reakci na tento vývoj v předchozích dnech sešla s arabskými a muslimskými představiteli.

Izrael minulý týden zahájil pozemní vojenské operace v jižním Libanonu jako další fázi dlouhodobého konfliktu s Hizballáhem. Libanonské hnutí a izraelská armáda se ostřelovaly přes hranici prakticky každý den od loňského října, kdy Izrael zahájil v Pásmu Gazy válku proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v odvetě za jeho útok v jižním Izraeli.

Situace v Libanonu prudce eskalovala po explozích tisíců komunikačních zařízení využívaných Hizballáhem v polovině září a po následném rozsáhlém izraelském bombardování libanonských pozic Hizballáhu, při němž bylo zabito mnoho členů vedení tohoto hnutí včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha.

Přečtěte celý článek