Letecký poplach na většině Ukrajiny, český prezident Pavel musel do krytu

5 měsíce starý 52

dnes 17:29 – Kyjev • Aktualizováno 18:01

Během návštěvy českého prezidenta Petra Pavla a prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové v Kyjevě vyhlásily v pátek odpoledne ukrajinské úřady varování před rizikem vzdušných útoků pro velkou část země – včetně střední, východní a jižní části Ukrajiny.

Foto: Jan Menšík, Novinky

Český prezident Petr Pavel v krytu poté, co se Kyjevem rozezněl letecký poplach

Článek

Prezident byl právě v hotelu a musel přerušil program a odebrat se s ochrankou do krytu, který je v podzemí budovy. Do krytu se odebrala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která je na místě s Pavlem.

Byly slyšet sirény. Na hrozbu upozornily také mobilní aplikace, informuje z místa zvláštní zpravodaj Novinek.

Již v brzkých ranních hodinách zasáhlo Ukrajinu několik raket. Jen na Kyjev jich mířilo 11, protivzdušná obrana je všechny sestřelila. Na jiných místech země ale ruské střely zabíjely.

„Neignorujte varování,“ napsal odpoledne na sociální síti šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Sirény se rozezněly řadou ukrajinských oblastí, kolem 17:30 SELČ platilo varování od východu Ukrajiny až po Žytomyrskou a Vinnyckou oblast v centrální části země.

Zatím nejsou k dispozici informace o případném odpoledním vzdušném úderu.

Pavel s Čaputovou přijeli v noci vlakem z Polska. Nad většinou ukrajinského území přitom v noci na pátek platila protiletecká výstraha, když Rusko zahájilo novou vlnu vzdušných úderů. Útoky si vyžádaly dvě desítky mrtvých a desítky zraněných mezi ukrajinskými civilisty. Výbuchy ráno zazněly v několika městech včetně Kyjeva, který ale nehlásí výraznější škody.

Zdroj