Letní a zimní čas se budou dál střídat. Vláda schválila termíny na dalších pět let

2 měsíce starý 55

„Přebíráme aplikaci jednotného postupu na úrovni Evropské unie (EU) a nic se nemění. Letní čas funguje v Evropě od roku 1979 s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a Norských ostrovů,“ doplnila Maláčová.

Podle dosavadní evropské směrnice začíná letní čas v členských zemích poslední březnovou neděli a končí poslední neděli v říjnu. Podle nařízení tak letní čas příští rok potrvá od 27. března do 30. října, v roce 2023 od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října.

Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na pět let je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu.

Letní čas se zaváděl původně kvůli snížení spotřeby energie. Podle podkladů pro vládu analýzy z některých států ukázaly, že úspory jsou minimální. Podle zjištění Evropské komise z roku 2007 většina dotázaných unijních zemí uváděla, že letní čas nemá významnější vliv ani na zemědělství, dopravu či cestovní ruch.

Někteří experti navíc poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví. Výzkumu biorytmů se věnovala například bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Mluvila o tom, že přechod na letní čas s „chybějící hodinou“ způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.

Na odměny hygieniků půjde 125 milionů

Na tiskové konferenci pak dále ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že na odměny hygienikům vláda uvolní 125 milionů korun. Další dva miliony půjdou na odměny do Ústavu zdravotnických informací a statistik. „Za poslední měsíce si zažili své a pravděpodobně pro ně situace nekončí. I v dalších měsících pro ně bude práce náročná,“ uvedl Vojtěch.

Hygienici budou mít nově stejné tarify jako ostatní lékaři. Tyto částky jsou ale nižší. Novela zaručuje, že si nynější pracovníci dosavadní plat na svém místě ponechají a neklesne jim. Vojtěch uvedl, že nové nařízení činí odměňování hygieniků koncepčnější, někteří zaměstnanci hygieny si podle něj přilepší až o 15 tisíc korun.

Vláda rozhodla také o posílení financí na takzvanou chytrou karanténu, pomocí které hygiena kontaktuje nemocné covidem a jejich kontakty. Hlavně na call-centra, jejichž význam podle Vojtěcha stoupne s očekávaným růstem epidemie covidu na podzim, má jít celkem 176 milionů korun.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pak vládu informoval o tom, že nová děla pro českou armádu ministerstvo nakoupí od francozské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

Smlouva s výrobcem by měla být uzavřena ještě do konce září, sdělil mluvčí ministerstva Petr Sýkora. Cena zakázky je oproti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Obrana od společnosti Nexter zakoupí 52 samohybných houfnic CAESAR. Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, které neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Zdroj