Letní filmová škola v Uh. Hradišti vyvrcholí českou premiérou filmu Zpráva

2 měsíce starý 16

foto U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu bude příští rok 28. ledna uveden v premiéře v Česku a na Slovensku film Zpráva režiséra Petra Bebjaka. Zachycuje obdivuhodný čin dvou dvacetiletých kluků, kteří utekli z Osvětimi a dokázali přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora. V hlavní rolích diváci uvidí Noela Czuczora (vpravo) a Petera Ondrejička ze Slovenska.

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti v letošním 47. ročníku vyvrcholí českou premiérou filmu Zpráva režiséra Petera Bebjaka. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí LFŠ Libor Galia. Snímek bude uveden ve středu večer při slavnostním zakončení přehlídky. LFŠ začne v pátek 6. srpna a potrvá do čtvrtka 12. srpna.

Snímek Zpráva letos reprezentoval Slovensko na Oscarech. Vypráví příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva, která dokázala přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora, se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v norimberském procesu. Podle odborníků šlo o jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie. S Rudolfem Vrbou, jedním z hlavních hrdinů příběhu Zprávy, byl v kontaktu i režisér Steven Spielberg, když připravoval slavný snímek Schindlerův seznam.

"Závěrečnou projekci festivalu doprovodí režisér filmu a producenti Rastislav Šesták a Ondřej Zima. Další z českých premiér, které ozdobí program LFŠ, bude krátký film Olma Omerza Poslední den patriarchátu, hořká a hvězdně obsazená anekdota o jednom bizarním rodinném setkání," uvedl Galia. Přehlídku otevře v sobotu snímek Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka.

"Mezi hlavní hosty festivalu letos patří Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová, Martin Huba a Goran Marković, kteří obdrží Výroční cenu AČFK," uvedl Galia. Asociace českých filmových klubů (AČFK) je pořadatelem Letní filmové školy. Do Uherského Hradiště by měl zavítat také polský střihač Jaroslaw Kamiński nebo chilský režisér a fotograf Sergio Castro San Martín.

Festival byl původně plánován na konec července. Podle ředitelky přehlídky Radany Korené chtěli organizátoři posunutím termínu konání akce získat potřebný čas pro přípravu. K obdobnému kroku přistoupili v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru také loni.

Zdroj