Letní shakespearovské slavnosti dnes zahájí premiéra Macbetha

5 měsíce starý 73

foto Tisková konference Letním shakespearovským slavnostem 2022, 24. května 2022, Praha. Herci Marek Němec a Lenka Krobotová.

Praha - Letní shakespearovské slavnosti dnes v Královské zahradě Pražského hradu slavnosti otevře premiéra inscenace Macbeth. V režii Jakuba Krofty se v hlavní roli se představí Marek Němec, jeho choť si zahraje Lenka Krobotová. V jednom z nejtemnějších Shakespearových příběhů se dále objeví David Matásek, Klára Issová, Václav Vašák, Tomáš Měcháček nebo Karel Zima. Slavnosti tento rok uvedou čtyři novinky.

Druhou novinkou bude 29. července pražský Koncert pro Mr. Shakespeara, třetí ostravské nastudování komedie Sen noci svatojánské s premiérou 18. července. Bratislavský hrad pak připravuje Hamleta, který bude mít v režii Pavla Kheka premiéru 5. července. Diváci se také mohou těšit na další oblíbené hry z minulých let, jako jsou Veselé paničky windsorské, Mnoho povyku nebo Bouře.

Pražský Koncert pro Mr. Shakespeara nabídne divadelně-hudební program s citáty ze Shakespearových her v překladu Martina Hilského a s písněmi skladatele, textaře a producenta Daniela Fikejze v češtině i v anglickém originále. V doprovodu Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara (William Shakespeare's Lonely Hearts Club Band) se objeví Jitka Čvančarová, Kateřina Pechová, Richard Tesařík, Miroslav Etzler, Vendula Příhodová, Peter Pecha, Jan Sklenář a další.

Ostravské nastudování Snu noci svatojánské v režii Adély Laštovkové Stodolové opět nabídne příběh opětované i neopětované lásky, žárlivosti a zloby, ale také břitké ironie a zlomyslnosti. Hlavních rolí se zhostí Tomáš Dastlík jako Theseus/Oberon a Zuzana Kajnarová Říčařová jako Hippolyta/Titanie.

Režisér Khek, mimo jiné režisér pražské Zimní pohádky, v Bratislavě do titulní role dánského prince Hamleta obsadil Ľuboše Kostelného, jehož doprovodí v roli Gertrudy Tereza Kostková.

Divadelní představení během loňského ročníku Letních Shakespearovských slavností navštívilo podle pořadatelů 90.748 diváků. Předloni začaly slavnosti kvůli koronaviru o měsíc později. Navštívilo je 62.341 diváků.

Zdroj