„Lhostejnost otevírá dveře zlu.“ Ne demonstraci Milionu chvilek Česko proti strachu se sešly tisíce lidí

5 měsíce starý 128
  • Demonstrace na Václavském náměstí svolané spolkem Milion chvilek pro demonstraci 30. 10. 2022 | Foto: Tomáš Maleček | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (10)

Desetitisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Organizátoři chtějí vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot. Spolek Milion chvilek chce také shromážděním upozornit na nebezpečí extremistů, kteří zneužívají strach Čechů z války a drahoty.

Praha 16:22 30. října 2022

V horní části náměstí jsou nataženy velké, zhruba desetimetrové vlajky ČR a Ukrajiny. Automobilový provoz na náměstí byl zastaven, na chodnících po stranách jsou koridory umožňující průchod. Na pódiu jsou nápisy „Česko proti strachu“ a „Zvládneme to“.

Mezi diváky jsou na transparentech také různé slogany, například nápis „Lhostejnost otevírá dveře zlu,“ která si přivezli účastníci až z Otrokovic, jak zjistil redaktor Radiožurnálu. 

Na Václavském náměstí začalo oznámené shromáždění a na jeho průběh dohlíží více než stovka policistů. Jako vždy jsou na místě uniformovaní policisté, kriminalisté a kolegové z antikonfliktního týmu. Podle našeho odhadu jsou na místě nižší desítky tisíc účastníků. #policiepha pic.twitter.com/afm1ctvctu

— Policie ČR (@PolicieCZ) October 30, 2022

Přes video k účastníkům promluví manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská, další vzkazy na dálku pošlou dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý a ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Účast na demonstraci přislíbili například režiséři Václav Marhoul a Helena Třeštíková, ekonom Tomáš Sedláček a řada herců. Na závěr českou hymnu zazpívá Adam Mišík, zazní i hymny Slovenska a Ukrajiny.

‚Nenávist zabíjí‘. Stovky lidí v  Praze demonstrovaly za bezpečí LGBT+ komunity

Číst článek

Spolek Milion chvilek mimo jiné svolal několik akcí na podporu Ukrajiny krátce po únorové ruské invazi. Na Václavském náměstí se tehdy sešly tisíce lidí. Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO.

Pořádal poté demonstrace, při nichž mimo jiné kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) za střet zájmů či nedodržování volebních slibů. V červnu 2019 se na pražské Letné největší demonstrace zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí. 

V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila zhruba tříhodinová protivládní demonstrace. Lidé při ní zaplnili horní polovinu náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý. Podle odhadů policie se zúčastnily nižší desítky tisíc lidí.

Tomáš Maleček, Jan Bílek, fos, ČTK

Zdroj