Lhůta mezi podáním dávek vakcín Moderna a Pfizer se prodlouží, už rezervované termíny se ale nemění

5 měsíce starý 13

Prodloužení lhůty mezi podáním první a druhé dávky vakcíny má ochránit větší část populace proti těžkému průběhu nemoci. Podle ministra už první dávka prokazatelně snižuje počty hospitalizovaných i smrtnost.

Vakcíny Pfizer a Moderna se budou nově registrovaným k očkování podávat po 42 dnech, dosud byl v případě Pfizeru rozestup 21 dnů, u Moderny 28. U látky AstraZeneca (která se bude nově nazývat Vaxzevria) zůstává druhý termín po dvanácti týdnech. Změna podání druhé dávky vakcíny se tak týká jen nově registrovaných k očkování, rezervované termíny se podle ministerstva zdravotnictví neposouvají.

„Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Prodloužení intervalu mezi první a druhou dávkou vakcín považuje imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR za přijatelné rozhodnutí. „Nevím tedy, na čem je založené, nejsem si vědom toho, že by probíhaly nějaké dodatečné klinické studie, které by toto doporučovaly. Ale obecně se dá říci, že skutečně asi na tom, jak je dlouhý interval, zase tolik nezáleží a že tohle prodloužení je rozumné zvláště z toho důvodu, aby se dříve dostalo na více lidí, aspoň s první dávkou,“ uvedl v ČT.

Doplnil, že jde sice svým způsobem o mimořádné řešení, ale že se tak děje i jinde ve světě. „Nejsme zdaleka první a je to zkrátka taková přijatelná varianta,“ dodal.

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu má v Česku přes 1,146 milionu lidí, obě potřebné dávky 464 836 osob. V pondělí zdravotníci aplikovali 36 604 dávek. Podle Blatného by do konce dubna měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny dva miliony lidí. Ministr předpokládá, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace.

Zdroj