Libanon podnikl raketový útok na sever Izraele, židovský stát odpověděl leteckými údery

před 2 měsíce 73

Izraelské letectvo zahájilo rozsáhlou vlnu úderů na území Libanonu, oznámil armádní mluvčí Daniel Hagari. Média operaci spojují s raketovým útokem z Libanonu ze středečního rána, při kterém zemřela na severu Izraele jedna žena a dalších osm lidí utrpělo zranění. Podle izraelské armády byla zamýšleným cílem útoku vojenská základna ve městě Safed. Katarská stanice al-Džazíra uvádí, že mrtví jsou i v Libanonu.

Na izraelské základny na severu země podniká už několik měsíců útoky šíitské hnutí Hizballáh, jehož podporovatelem je Írán. K nejnovějšímu útoku se hnutí zatím nevyjádřilo.

Izraelský krajně pravicový ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir naznačil, že raketový útok ze středečního rána považuje za vyhlášení války. „Tohle není jen několik kapek (raket), tohle je válka,“ napsal na síti X, podle webu Times of Israel (TOI) se svou „typickou bojovností“.

Ministr dodal, že je na čase změnit přístup k situaci na libanonské hranici. Kvůli incidentu Ben Gvir rovněž požádal o setkání s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Mrtví či ranění na obou stranách

Šéf izraelské záchranné služby Eli Bin řekl, že tělo mrtvé ženy záchranáři nalezli, když prohledávali domy poničené raketami ve městě Safed, píše TOI. Tamní nemocnice přijala k ošetření osm lidí, které raketový útok zranil. Jeden z nich je ve vážném stavu.

Izraelská armáda uvedla, že zaznamenala několik raketových útoků, které měly za cíl její základnu v Safedu. Armáda podle svého prohlášení rovněž podnikla v odvetě útoky na odpalovací stanoviště raket.

Katarská stanice al-Džazíra informovala o nejméně třech civilních obětech izraelských náletů na jihu Libanonu. Na sociálních sítích se především na protiizraelsky zaměřených profilech začala šířit videa ukazující údajné následky leteckých úderů.

Přečtěte celý článek