Liberty Ostrava žádá soud o reorganizaci, hledá kupce, mzdy asi nebude vyplácet

před 1 měsíc 80

Hutní podnik Liberty Ostrava ustupuje od preventivní restrukturalizace a žádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona.

Až dva tisíce lidí demonstrovalo před Liberty Ostrava za práci | Video: Deník/Petr Jiříček

Zahájí kroky směřující k prodeji ostravských provozů. Současné finanční ztráty podniku činí denně přibližně milion eur, tedy v přepočtu asi 25 milionů korun. Liberty Ostrava to dnes oznámila v tiskové zprávě. Zda na sebe podala insolvenční návrh, firma neuvedla. Ze zprávy vyplývá, že zaměstnancům zřejmě nebude vyplácet mzdy. I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava přibližně 5100 zaměstnanců.

"V rámci procesu bude mít podnik čas na přípravu, projednání a schválení reorganizačního plánu u soudu, který bude na celý proces dohlížet. Za těchto nových právních podmínek bude Liberty nadále provozovat několik výrobních linek, které dokážou pokrýt své vlastní náklady, a poskytne zaměstnancům podporu při podávání žádostí o uspokojení mzdových nároků v rámci státního systému ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele," uvedla Liberty. Sdělila, že se bude snažit zajistit, aby měl úřad práce všechny potřebné údaje o zaměstnancích k dispozici co nejdříve, aby se vyřizování žádostí zbytečně nezdržovalo.

Věci zajištění při domovních a dalších prohlídkách. Foto se souhlasem Policie ČR

Velká drogová razie na Ostravsku. Policie rozprášila rodinný pervitinový gang

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl ČTK, že informace jsou pro něj nové a zatím je nechce komentovat. "Hledáme možnosti jak pomoct zaměstnancům, pokud se výplata zpozdí," řekl pouze.

Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Věřitelům Liberty předložila restrukturalizační plán. Podle firmy ho věřitelé schválili, teď se čekalo, až ho schválí i soud. V návrhu restrukturalizačního plánu Liberty mimo jiné uvedla, že k financování restrukturalizace by využila výtěžek z prodeje nepotřebného množství emisních povolenek. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ale na konci dubna řekl, že neočekává, že by ministerstvo Liberty bezplatné emisní povolenky v nejbližších dnech udělilo.

Parková plocha s biotopem u polikliniky v Ostravě-Hrabůvce, 7. června 2024, Ostrava.

Oáza klidu uprostřed ostravského sídliště. Biotop láká ke koupání i přes zákaz

"Plán preventivní restrukturalizace společnosti Liberty Ostrava byl extrémně zatížen mnoha vnějšími faktory, zejména pokračujícím zhoršováním tržních podmínek v Evropě a zpožděním v přidělování emisních povolenek, které podniku náležejí, od českých úřadů, a to na neurčito. Tyto vlivy způsobují, že Liberty Ostrava již nemůže splnit podmínky původního plánu," sdělila dnes firma.

Emisní povolenky umožňují vypouštět do ovzduší oxid uhličitý. Platí je uhelné elektrárny či průmyslové podniky a lze s nimi obchodovat. Stát povolenky hutím přiděluje jako podporu českého ocelářství.

Huť v roce 2019, kdy ji Liberty kupovala od ArcelorMittalu, disponovala emisními povolenkami v hodnotě asi 5,6 miliardy korun, které si předtím šetřila na financování modernizace. Nový majitel ale s povolenkami začal obchodovat a prodal je.

Liberty uvedla, že po letech nedostatečných investic skupina v letech 2021-2022 dovedla podnik k nejlepším výrobním a finančním výsledkům za několik desítek let a vynaložila přitom přibližně 143 milionů eur (v přepočtu 3,5 miliardy korun) na investice, včetně 29 milionů eur (725 milionů korun) do plánované instalace dvou nových elektrických obloukových pecí. Firma uvedla, že po vypuknutí války na Ukrajině ale výrazně klesla poptávka po ostravské produkci.

"Jsme i nadále přesvědčeni o tom, že Liberty Ostrava může být dlouhodobě životaschopným podnikem, pokud se jí podaří uskutečnit přechod k udržitelnějším formám výroby založeným na technologii elektrických obloukových pecí, ať už v rámci skupiny Liberty s pomocí nového investora, nebo se zcela novým vlastníkem," uvedla firma.

Schválení reorganizace jí má poskytnout čas a ochranu k tomu, aby připravila proces prodeje a další restrukturalizační kroky k zastavení rostoucích ztrát. "Liberty je přesvědčena, že tento proces je v nejlepším zájmu věřitelů, zaměstnanců a zákazníků společnosti," uvedla firma.

Dokončení výstavby multifunkčního parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava (MNO), 12. června 2024, Ostrava.

Stovky nových míst. Parkovací dům u ostravské nemocnice je hotový

Výměna čtyř tandemových pecí ocelárny ze 70. let minulého století za dvě hybridní elektrické pece měla být klíčovým prvkem transformace podniku. V červenci 2022 Liberty podepsala s italskou firmou Danieli kontrakt za 8,6 miliardy korun na jejich dodání.

Svou poslední fungující vysokou pec má huť už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Skoro půl roku má v teplém útlumu i koksovnu a už dříve sdělila, že zahájila konzultace a technologickou přípravu jejího možného odstavení. Podle Slaniny by odstavení koksovny bylo nevratné a znamenalo by, že huť bude muset koks nakupovat.

Přečtěte celý článek