Lidé čtením jmen připomněli oběti holokaustu a začátek povstání ve varšavském ghettu

3 týdny starý 7

Mnoho tragických osudů ve čtvrtek připomnělo tříhodinové veřejné čtení jmen obětí holokaustu. Pietní akce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy, byla letos kvůli pandemii on-line. Koná se u příležitosti dne, který má v hebrejštině název Jom ha-šoa ve ha gvura a připomíná se jako Den holokaustu a hrdinství.

Praha 20:51 8. dubna 2021

Mnoho tragických osudů ve čtvrtek připomnělo tříhodinové veřejné čtení jmen obětí holokaustu. Pietní akce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy, byla letos kvůli pandemii on-line (ilustrační foto) | Foto: Ariel Schalit | Zdroj: ČTK / AP

„Už 16 let se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holokaustu, které nese název Jom ha-šoa ve ha gvura a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě,“ uvedla v úvodu piety ředitelka Terezínské iniciativy Tereza Štěpková.

Jsem jediný Žid na světě, který se modlí za zdraví nacistů, říká lovec Zuroff. Závodí s časem i covidem

Číst článek

„Jejich hrdinství a odvaha hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných je pro nás dodnes inspirací,“ zdůraznila.

Hlavní boje, jimiž se poslední obyvatelé ghetta pokusili vzdorovat deportacím do vyhlazovacích táborů, začaly 19. dubna 1943. Nacisté houževnatý odpor potlačili po měsíci. Štěpková ve čtvrtek podotkla, že vyslovením jmen zemřelých lidé obětem holokaustu tvoří symbolické náhrobky a pomníky.

Ředitelka se vyjádřila i ke sporu, který letošní pietě předcházel. Správní rada Terezínské iniciativy v minulých měsících rozhodla, že jména obětí holokaustu z řad Romů na veřejném čtení tentokrát nezaznějí. Štěpková to ale odmítla a uvedla, že akce i letos zachová desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí.

„Stejně jako v počátcích akce bylo cílem přispět k boji proti antisemitismu, cílem připojení jmen obětí bylo a je přispět k uznání skutečnosti rasového pronásledování Romů během druhé světové války. A přijetí genocidy Romů za součást dějin holokaustu a boje proti anticiganismu,“ řekla k tomu Štěpková.

Při čtení tak i tentokrát zazněla jména zavražděných Romů. Proti snaze rozdělit připomínku jmen židovských a romských obětí se tento týden vymezili také zástupci brněnského Muzea romské kultury.

Meron, Hřib i Rakušan

Čtení odpoledne zahájila členka předsednictva Terezínské iniciativy Bohumila Havránková, které je 93 let a byla vězněna v terezínském ghettu. Pamětnice přečetla jména sedmi svých příbuzných. „Ti všichni odjeli z domova do Terezína a později byli deportováni a zavražděni na neznámém místě,“ řekla Havránková.

Své příbuzné připomněli i někteří další účastníci. Piety se zúčastnily i další přeživší - například překladatelka a dokumentaristka Zuzana Justmanová nebo Eva Clarke, která se narodila v dubnu 1945 v koncentračním táboře Mauthausen české matce.

Lidé na celém světě si připomínají oběti holokaustu. Vystrčil s Vondráčkem kritizovali nošení hvězdy

Číst článek

Do čtení se zapojili také izraelský velvyslanec Daniel Meron, vrchní pražský rabín David Peter, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), předseda STAN Vít Rakušan a mnoho dalších lidí. Někteří lidé při čtení plakali.

U příležitosti Jom ha-šoa, který je pohyblivý, ve čtvrtek Židovské muzeum uvede slavnostní koncert Kvarteta Martinů a mezzosopranistky Olgy Černé. Bude se přenášet ze Španělské synagogy od 19.00 na youtube kanálu Židovského muzea.

Na čtvrtek také připadá Mezinárodní den Romů. Večer se bude konat koncert České filharmonie v pražské La Fabrice pod názvem Kamav tut (Miluji tě). Vystoupí zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge spolu s hudebníky České filharmonie a České studentské filharmonie.

Účinkovat budou i mladí romští umělci - klavírista Radek Bagár, kytarista Milan Angelo Novák a taneční skupina Salut Roma. Přímý přenos koncertu bude vysílat Česká televize na programu ČT art.

ČTK

Zdroj