LIdé mohou ode dneška žádat o příspěvek za bezplatné ubytování Ukrajinců

5 měsíce starý 88

foto Ilustrační foto - Uprchlíci čekají na vyřízení víza 17. března 2022 v asistenčním centru pomoci Ukrajině v Kongresovém centru v Praze.

Praha - Lidé, kteří doma či ve svém volném bytě zdarma ubytovávají uprchlíky z Ukrajiny, mohou žádat o příspěvek 3000 korun na osobu za měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne maximálně 12.000 korun měsíčně a podporu bude vyplácet i zpětně za březen. Podmínkou je, že uprchlíci bydlí u žadatele v měsíci nejméně 16 dní v kuse. Dávku vláda schválila v březnu a podle informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by o ni mělo jít ode dneška žádat i přes aplikaci davkyuk.mpsv.cz.

Příspěvek pro solidární domácnost zavádí nový zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal platit v březnu. Podle něj se nová dávka poskytne solidárním domácnostem, které utečence ubytovali bezplatně. Ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Výši podpory a dobu jejího vyplácení upravuje vláda v nařízení.

Podle podkladů k předpisu by se dávka ve výši 3000 korun se stropem 12.000 korun měla vyplácet do konce června. Vláda by pak podle situace částku přehodnotila.

O příspěvek může ubytovatel žádat po skončení daného měsíce také na krajských pobočkách úřadu práce. V žádosti je třeba uvést identifikační údaje uprchlíků, dobu jejich ubytování, adresu nemovitosti i to, zda dům či byt vlastní, nebo užívá podle smlouvy. Úřad peníze zašle na český bankovní účet, případně poštovní poukázkou. Příspěvek je osvobozen od daně z příjmů.

Zdroj