Lidé mohou z Jeleního příkopu vidět unikátní a dodnes funkční Masarykův včelín

před 2 týdny 32

foto Návštěvníci Pražského hradu mají možnost při procházce Jelením příkopem zahlédnout nově zrekonstruovaný Masarykův včelín, který se od poloviny 30. let minulého století nachází v Lumbeho zahradě. 

Praha - Návštěvníci Pražského hradu mohou při procházkách Jelením příkopem obdivovat zrekonstruovaný a stále funkční Masarykův včelín, který na začátku 30. let minulého století na žádost prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka navrhl jeho dvorní architekt Josip Plečnik. Včelín se nachází v Lumbeho zahradě, která není veřejnosti přístupná, vidět je z Masarykovy vyhlídky. Med z včelína využívá Hrad k protokolárním účelům, informovala ČTK prezidentská kancelář.

"I přes své stáří je včelín plně funkční a v současné době je přizpůsoben pro chov osmi včelstev, které produkují od deseti do šedesáti kilogramů medu na úl ročně. Hotový med je využíván k protokolárním potřebám Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu. Momentálně ve včelíně chováme matky linie Sklenár, kterým patří polovina včelína, ve druhé polovině se nachází včelařská pracovna," uvedl Jan Komberec ze Správy Pražského hradu. Včely mají v historickém sídle českých králů a prezidentů podle včelařů výbornou pastvu - kromě rozlehlých hradních zahrad nebo Jeleního příkopu létají i na Petřín.

Včelín na Hradě nechal vystavět první československý prezident jako kopii slovenského včelína v Bystričce u Turčianského Svätého Martina, kam Masaryk jezdíval a kde měl letní dům. Stavbu provedli slovenští tesaři tradičními postupy.

Masarykův včelín byl naposledy rekonstruován před více než deseti lety. Jelení příkop, v němž se Masarykova vyhlídka nachází, je pro návštěvníky otevřen každý den od 10:00 do 18:00, vstup je zdarma. V Lumbeho zahradě, pro niž se používá i název produkční zahrady, se pěstují květiny pro výzdobu Hradu. Kromě záhonů, skleníků a včelína se tam nachází také unikátní vodní nádrž z doby císaře Rudolfa II. Veřejnosti se otevírá jen při výjimečných příležitostech. Zahrada sousedí s Lumbeho vilou, kde bydlí prezidentský pár.

Přečtěte celý článek