Lidé mohou žádat o příspěvek za ubytování uprchlíků z Ukrajiny

5 měsíce starý 168

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidé mohou žádat o příspěvek za ubytování uprchlíků z Ukrajiny

Dávku vláda schválila v březnu. Lidé by o ni podle informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) měli mít možnost od pondělí žádat i přes aplikaci davkyuk.mpsv.cz.

Příspěvek pro solidární domácnost zavádí nový zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal platit v březnu. Podle něj se nová dávka poskytne solidárním domácnostem, které utečence ubytovaly bezplatně. Ubytovaní musí mít prostor na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, záchod a přístup k pitné vodě. Výši podpory a dobu jejího vyplácení upravuje vláda v nařízení.

Podle podkladů k předpisu by se dávka ve výši 3000 korun se stropem 12 000 korun měla vyplácet do konce června. Vláda by pak podle situace částku přehodnotila.

O příspěvek může ubytovatel žádat po skončení daného měsíce také na krajských pobočkách úřadu práce. V žádosti je třeba uvést identifikační údaje uprchlíků, dobu jejich ubytování, adresu nemovitosti i to, zda dům či byt vlastní, nebo užívá podle smlouvy. Úřad peníze zašle na český bankovní účet, případně poštovní poukázkou. Příspěvek je osvobozen od daně z příjmů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj