Lidé na internetu šíří lživé video. Neznámou dívku vydávají za dceru Zelenského

3 měsíce starý 92

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Velvyslanectví Ukrajiny / se souhlasem

Na facebooku začalo obíhat video, na kterém dospělá tmavovlasá dívka s hlasitým pláčem rusky žadoní u svého přítele, aby jí koupil iPhone. Čeští fanoušci ruské válečné agrese na Ukrajině ovšem nahrávku v mnoha sdíleních šíří s tvrzením, že jde o dceru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Video je ale z roku 2017, kdy skutečné Oleksandře Zelenské bylo teprve třináct let.

Facebookový účet jménem Kamil Papežík převzal a zveřejnil odkaz na video z kanálu YouTube, na kterém neznámá slečna v autě usedavě vzlyká a prosebně vykřikuje. Popisek v ruštině pod videem oznamuje: „Dívka v autě pláče a prosí svého přítele, aby jí koupil iPhone.“

Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, možná snad jenom zábavného, kdyby ovšem tuto dospělou mladou ženu dezinformátoři nevydávali za dceru ukrajinského prezidenta Oleksandru Zelenskou. Ta se ovšem narodila v roce 2004, takže v době pořízení videa byla teprve třináctiletá. Příspěvek má na facebooku bezmála stovku sdílení a ta zase další sdílení.

Fotografii vystřiženou z videa, kterou české dezinformační účty přeposílají a rozšiřují, uvádějí tvrzením: „Aleksandra Zelenskaja, Zelenského dcera, nenávidí svého otce, nazývá ho nacistou a vrahem ukrajinského lidu. Ona sama uprchla do Polska.“

Dále čtěte

()

Nový Týdeník FORUM hledá kořeny ruského zla

číst článek »

Předmětná videonahrávka ale v žádném případě nezachycuje Oleksandru Zelenskou. Její aktuální fotografii publikoval například britský server Evening Standard.

Neexistují ani žádné smysluplné indicie o tom, že by skutečná dcera Volodymyra Zelenského měla pobývat v Polsku. Z žádných důvěryhodných zdrojů nejsou známy ani žádné náznaky toho, že by snad dnes osmnáctiletá Oleksandra měla se svým otcem nějaké neshody, natožpak takového kalibru, jaké doprovodný text šířený českými podporovateli Kremlu uvádí. Tvrzení proto bylo vyhodnoceno jako dezinformace.

Zdroj