Lidé protestují v centru Prahy proti koronavirovým opatřením. Nemají roušky, nedodržují rozestupy

1 měsíc starý 3

Odpůrci vládních protiepidemických opatření se v neděli sešli na Václavském a Palackého náměstí. Mnoho lidí přišlo bez roušek, rozestupy mezi sebou nedodržují. Z Palackého náměstí vyrazili demonstranti na pochod kolem Národního divadla na Můstek, z Václavského náměstí se protestující vydali přes Staroměstské náměstí a Mánesův most na Klárov. Obě shromáždění jsou poklidná, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Praha 15:09 6. 12. 2020(Aktualizováno: 15:53 6. 12. 2020)

Účastníci akce nazvané Pochod svobody se sešli na Václavském náměstí v Praze, kde protestovali proti vládním protiepidemickým opatřením. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Policie zatím podle Kropáčové nemusela proti protestujícím zasahovat. „Policisté pouze upozorňovali účastníky, aby dodržovali vládní nařízení,“ uvedla mluvčí. Například s nimi řešili nenasazené roušky.

Demonstrací se může v současné době účastnit nejvíc stovka lidí, a to ve skupinách po 20 účastnících. Musejí zachovávat rozestupy mezi skupinami alespoň dva metry a každý musí mít zakrytá ústa a nos. Kvůli počtu účastníků policisté nezasahují.

Obě demonstrace svolali pořadatelé přes sociální sítě. Přes 400 lidí avizovalo, že dorazí na Palackého náměstí, zhruba tři stovky uvedly, že přijdou na Václavské náměstí.

Lidé si na demonstraci přinesli české i slovenské vlajky a transparenty s nápisy jako „Pokud my, tak vy první“ odkazující na možnou vakcinaci proti covidu-19. Někteří protestující dorazili v rytířském brnění na koni představující blanické rytíře. Na obě akce dohlížejí desítky policistů.

„Zavádění totality pokračuje dál a my si to necháváme líbit. Pojďme žít bez vlády a jejích opatření. Pojďme žít a volně dýchat, jako jsme žili o loňských Vánocích,“ uvedl organizátor demonstrace na Václavském náměstí nazvané Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci David Tesař ve facebookové pozvánce na nedělní protest.

Svolavatelé pochodu ve veřejné výzvě vládě zároveň požádali, aby uzavřeným provozům poskytla podporu a také upustila od celoplošných opatření.

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se na stejně nazvané demonstraci sešli také 28. října na pražském náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila.

Shromáždění na Palackého náměstí nazvali organizátoři Mikulášská demonstrace proti vládním nařízením s průvodem. Účastníky vyzvali, aby dorazili v maskách Mikulášů, andělů a čertů.

ČTK

Zdroj