Lidé se líbají mnohem déle, než se myslelo. Výzkum odhalil nejstarší polibek

4 měsíce starý 23

Nová analýza starověkých artefaktů z Mezopotámie, na níž se podíleli výzkumníci z Kodaňské a Oxfordské univerzity, interpretovala již déle známá umělecká díla – a našla na nich polibky. Vědci současně upozornili, že toto období se pozoruhodně shoduje s dobou, kdy se mezi lidmi podle dostupných důkazů začaly šířit herpes viry, které se přenáší i pomocí polibků. Informuje o tom web Business Insider.

ČTĚTE TAKÉ: Antický poklad na Jičínsku. Objev z 5. století před Kristem mohla „pohřbít“ budoucí dálnice

S líbáním je to zřejmě mnohem složitější, než se může zdát. Historici upozorňují, že polibky mezi přáteli nebo členy rodiny byly a jsou běžné snad ve všech kulturách a známých dobách – ale s romanticko-sexuálními polibky je to úplně jinak. V řadě kultur se totiž líbání se sexem vůbec nepojí a není tedy kulturně univerzální.

O tisíc let dřív

Dřív si vědci mysleli, že sexuální polibky vznikly ve vlasti Kámasútry, starověké Indii, přibližně kolem roku 1500 před naším letopočtem. Nové archeologické objevy to ale vylučují – líbání se praktikovalo v Mezopotámii zřejmě zcela běžně mnohem dříve, než mnich Vátsjájana začal zapisovat svoje sexuální zkušenosti.

Zajímavé je, že v Mezopotámii se líbání považovalo za činnost, která je typická pro manželské páry – a bylo pro ně velmi důležité, i jako součást partnerské intimity. Podle autorů práce, která vyšla v odborném časopisu Science to vylučuje, že by líbání vzniklo v jediné oblasti, za kterou se dříve považovala Indie, a odkud se mělo rozšířit dál. Zdá se mnohem více pravděpodobné, že se praktikovalo ve více starověkých kulturách po několik tisíciletí.

Ještě jiné světlo vrhá na líbání studium našich nejbližších příbuzných, šimpanzů a bonobů. U obou druhů je totiž kontakt rtů velmi rozšířený, ale z jiných důvodů. Zatímco bonobové se vášnivě líbají při sexu, šimpanzi ho mají spojené s platonickým navazováním sociálních vztahů – je tedy spíše podobné setkání dvou politiků, kteří se polibkem na tvář zdraví na letišti.

Zdroj