Lidé se na Malostranském náměstí svlékali místo ministra Válka

5 měsíce starý 130

Na demonstraci pod heslem Neberte nám svobodu se na náměstí sešlo několik stovek lidí.

Několik lidí se v chladném počasí svléklo do půl těla. Reagovali tak na dřívější výrok nynějšího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který ve Sněmovně o povinném očkování hovořil.

Demonstrace na Malostranském náměstí

Video: Aktu.cz

„V tom zákonu je velmi správné, že to očkování je nepovinné. Kdyby bylo povinné, tak budu první, který se tady připoutá od pasu nahoru nahý před tady tuto Sněmovnu a nepustím sem ministra,“ řekl Válek ve Sněmovně.

Svlékli se i vystupující na pódiu.

Foto: Aktu.cz

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) avizoval, že hodlá změnit vyhlášku, která počítá s povinným očkováním proti covidu pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Válek avizoval, že povinné očkování seniorů hodlá vypustit. Novou podobu vyhlášky slíbil připravit v polovině února. Vyhláška má přitom začít platit od března, což dotčeným skupinám zásadně snižuje manévrovací prostor.

Vyhláška jako zbraň pro očkování?

Vládě Andreje Babiše (ANO) přitom stačilo pár dnů na schválení vyhlášky o povinném očkování. Fialova vláda podle Válka bude celý leden o vyhlášce diskutovat a on v polovině února předloží její novelizaci. Přitom sám ministr Válek už v loni na konci roku prohlásil, že vyhlášku zruší.

Organizátoři před 16. hodinou demonstraci ukončili a vydali se podpořit demonstraci zemědělců, kteří před Úřadem vlády protestovali proti změně dotační politiky.

Demonstrace před úřadem vlády

Foto: Novinky

Demonstranti se na Malostranském náměstí svlékli.

Foto: Aktu.cz

Zdroj