Lidé si přejí čtyřdenní pracovní týden a neomezenou dovolenou, ukázal průzkum

2 měsíce starý 20

Lidé stále více touží dosáhnout rovnováhy mezi osobním a pracovním životem. Čtyřdenní pracovní týden zkoušejí zavést firmy především v zahraničí. Často jen na zkoušku, ovšem většina z nich pak u něj setrvá. Podle jednoho z britských průzkumů mezi firmami, které jej na zkoušku zavedly, se ukázalo, že zaměstnanci si chválí lepší vyvážení osobního a pracovního života a za čtyři dny zvládnou stejné množství práce jako předtím za pět dní.

Ovšem tím nejzásadnější kritériem pro dobrý pocit v práci je stále plat, a to pro 95 oslovených zaměstnanců. Stejný počet požaduje za důležité dobré vztahy s nadřízenými. Stále důležitější je pro lidi odpovědnost, kterou mají na dané pracovní pozici. Zatímco v roce 2021 ji jako důležitou považovalo 73 procent dotázaných, letos už to bylo 82 procent.

Flexibilní práce přináší vyšší výkon

V Česku zároveň roste počet zaměstnanců, kteří kladou důraz na skloubení práce a volného času. V době pandemie covidu-19 si totiž vyzkoušeli, že je to možné. Oblíbili si práci z domova. Dvě třetiny lidí, kteří při epidemii koronaviru měli takzvaný home office, by v něm rádi pokračovali.

Kratší pracovní týden by chtělo zkusit 70 procent lidí, praktickou zkušenost s ním má ale jen každý pátý zaměstnanec. Pružnou pracovní dobu a delší dovolenou vyzkoušelo jen osm procent lidí.

Anketa

Máte zkušenost s čtyřdenním pracovním týdnem?

Ano, vyhovovuje/vyhovovalo mi to

Ano, nevyhovuje/nevyhovovalo mi to

Ne, ale rád/ráda bych si to vyzkoušel/vyzkoušela

Celkem hlasovalo 66 čtenářů.

Lidé stále více vnímají pozitivní dopady flexibilní práce na život. Více než tři čtvrtiny zaměstnanců díky ní pociťují větší pohodu, dvě třetiny popisují zvýšení vlastní produktivity a efektivity při plnění úkolů. „Lidé se cítí více jako součást firmy, a proto v ní i déle zůstávají jako zaměstnanci,“ doplňuje průzkum.

„Neomezený počet dnů placené dovolené je lákadlem pro skoro dvě třetiny zaměstnanců. Tento benefit u nás zatím není moc rozšířený,“ komentovali autoři výsledky šetření. Koncept vychází z toho, že zaměstnanec je odpovědný, benefit nezneužívá. Sám pozná, kdy přestává být produktivní a potřebuje volno. V práci je pak spokojený a mnohem výkonnější.

Britské firmy zkoušely čtyřdenní pracovní týden. Chtějí v něm pokračovat

Ekonomika

Zdroj