Lidé stále nabízejí pomoc uprchlíkům. Od začátku invaze byl největší zájem o ubytování nebo materiální pomoc

před 2 měsíce 59

Necelé dva roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu se v České republice nachází kolem 375 tisíc ukrajinských uprchlíků. Pomoc mohou najít třeba na platformě Pomáhej Ukrajině, která zprostředkovává například nabídky na ubytování nebo dopravu. Podle Konsorcia nevládních organizací, které platformu provozuje, nabídky stále přibývají.

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty spustilo platformu Pomáhej Ukrajině krátce po začátku války. Umožňuje skrz ni distribuovat občanskou pomoc jak institucionálním, tak individuálním příjemcům.

Podle dat organizace bylo na platformě od jejího spuštění do prosince loňského roku zveřejněno 37 823 nabídek. Z toho 30 procent byly nabídky na ubytování, 16 materiální pomoc, 15 dobrovolnická pomoc a 11 procent doprava.

„Největší zájem byl o materiální pomoci, ubytování, tlumočení a dopravu. Lidé stále nabízejí svou pomoc a nabídky na platformě přibývají. Pomoc využívají jak pomáhající organizace, tak uprchlíci samotní, nebo ti, kdo jim pomáhají. Díky platformě Pomáhej Ukrajině jsme začali rozesílat pravidelné informace z oblasti integrace uprchlíků, nejdřív pouze pomáhajícím organizacím registrovaným v platformě, ale postupně jsme do seznamu příjemců zařadili i obce, spolky a další aktéry, kteří měli o pravidelné informace zájem. Troufáme si tvrdit, že náš informační servis je kvalitní a hraje důležitou roli,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 vedoucí výzkumu Konsorcia Blanka Tollarová.

Platforma funguje už téměř dva roky, po celou dobu trvání invaze Ruska na Ukrajinu. V budoucnu by se ale měla přesunout do režie jiné organizace. „Do budoucna se chystáme platformu z kapacitních důvodů předat jiné organizaci,“ oznámila.

Invaze Ruska na Ukrajinu vyvolala v Česku nejprve velkou vlnu solidarity. V březnu 2022 celkem 70 procent respondentů v průzkumu agentury STEM uvedlo, že bylo správné přijmout ukrajinské uprchlíky. Následně v létě stejného roku podpora klesla, ale od té doby se stále udržovala mezi 50 a 60 procenty. Nyní podle průzkumu STEM pro iRozhlas.cz 53 procent lidí podporuje umožnění setrvání ukrajinských uprchlíků u nás.

Neplatí tedy často opakovaný dojem, že se výrazně zmenšuje část veřejnosti, která považuje přijetí uprchlíků za správné.

V Evropě se podle propočtů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) momentálně nachází bezmála 6 milionů ukrajinských uprchlíků. Zatímco ještě na jaře 2023 evidovalo nejvíce nuceně vysídlených Polsko, v současnosti jej nahradilo Německo. Podle oficiálních statistik nyní na jeho území přebývá asi 1,1 milionu ukrajinských uprchlíků. V České republice se podle dat v lednu nacházelo 375 590 ukrajinských uprchlíků.

Přečtěte celý článek