Lidé v Berlíně protestovali proti pravicovému extrémismu. Zastavte AfD, křičel 150tisícový dav

před 3 měsíce 68

Více než 150 tisíc lidí přišlo v sobotu na demonstraci proti pravicovému extremismu a nenávisti v Berlíně, oznámila s odvoláním na policii v německé metropoli agentura DPA. Pořadatelé shromáždění hovoří ještě o vyšším počtu účastníků, sešlo se jich podle nich okolo 300 tisíc. Lidé, kteří se shromáždili před budovou Říšského sněmu, mimo jiné skandovali heslo „zastavte AfD“.

„Ať v Eisenachu, Homburgu nebo Berlíně: Ve velkých a malých městech v celé zemi se i tento víkende sešlo mnoho občanek a občanů, aby demonstrovali proti zapomnění, proti nenávisti a štváčství. Je to silný signál pro demokracii a náš základní zákon (německou ústavu – pozn. red.),“ napsal na sociální síti X kancléř Olaf Scholz.

Was für eine Stimmung – 300.000 Menschen sind in Berlin vor dem Bundestag! 300.000 Menschen, die rufen „stoppt die AfD“!
300.000 Menschen, die gegen die Hetze gegenüber Geflüchteten auf die Straße gehen – Danke! Nie wieder bedeutet, dass jetzt gehandelt werden muss! #b0302 pic.twitter.com/bpLyP3rS7v

— Clara Anne Bünger (@C_AB_) February 3, 2024

V Berlíně shromáždění zorganizovalo sdružení více něž 1300 organizací. „Chceme dát najevo, že nám záleží na solidaritě a že jsme proti diskriminaci,“ řekl podle DPA učitel na gymnáziu Serkan Bingöl, který na demonstraci přišel se skupinou uprchlíků. Dodal, že by chtěli, aby německá společnost byla pestrá, a nikoliv jednotvárná.

Protesty proti stoupencům krajní pravice a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) se v konají v Německu už tři týdny. Chodí na ně desítky tisíc lidí, které pobouřily informace investigativní společnosti Correctiv. Podle ní se loni v listopadu v Postupimi sešli zástupci krajní pravice a jednali tam i tom, že Německo by měly opustit velké počty lidí s přistěhovaleckými kořeny. Mezi účastníky schůzky byli politici AfD nebo několik představitelů opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Části německé veřejnosti i politiků hlavních politických stran dělá starosti posilování AfD, která by mohla zvítězit ve volbách do zemských sněmů, které se letos v září budou konat ve třech spolkových zemích na východě Německa, jež v minulosti bývaly součástí komunistické Německé demokratické republiky.

AfD si v celoněmeckých průzkumech udržuje druhou pozici, před ní je konzervativní CDU, Scholzovi sociální demokraté jsou až třetí.

Přečtěte celý článek