Lidé v Rokytnici mrznou kvůli odpojení od tepla. Na vině je spor města s dodavatelem

4 měsíce starý 46

Podle starosty Luboše Michalce (Sdružení pro Rokytnici) kromě bytů zasáhlo přerušení dodávek tepla i ústavy sociální péče a základní školu. „Kontaktovali jsme veškeré příspěvkové organizace pod krajským úřadem a požádali jsme je o zapůjčení dostupných tepelných zdrojů,“ uvedla Eva Fremuthová, ředitelka jednoho z místních domovů poskytujících sociální péči.

Ústav zajistil celkem 30 přímotopů a rozmístil je podle potřeby. Dlouho to ale prý stačit nebude. „Kdyby bylo nejhůř, budeme muset přistoupit k tomu, že z jednolůžkových pokojů uděláme pokoje dvoulůžkové, aby se zajistilo teplo v místnostech,“ vylíčila situaci Fremuthová.

Lidé v bytových domech se s nepříznivým stavem vypořádávají různě. „Máme přímotop, ale s malým dítětem to není ideální. Teplou vodu si ohříváme v hrncích nebo v konvici,“ popsala jedna z obyvatelek rokytnického sídliště. Další z místních řeší chlad pomocí navrstvení oblečení.

Vypovězení smlouvy dodavateli

Město se neshodlo s firmou, která zajišťovala teplo. Ta údajně zhruba měsíc topila „na dobré slovo“. Na začátku října jí město jednostranně vypovědělo smlouvu. „Po městu jsme požadovali vícenáklady za spálené palivo. Palety se zdražily o 150 procent oproti ceně, kterou jsme měli nasmlouvanou,“ uvedl Luděk Koch, ředitel společnosti Ekoenergy Moravia. Nové podmínky společnosti jsou však podle starosty Michalce pro obec likvidační: „Město ani takovými prostředky nedisponuje.“

Podle některých zástupců místní opozice bylo rozhodnutí radnice nerozumné. Bez ohledu na to, kdo má pravdu, se totiž stali lidé rukojmími sporu. „Myslím, že to nebylo moudré, protože město v tu chvíli podle mých informací nemělo zajištěny dodávky tepla a teplé vody,“ vyjádřil se zastupitel Jiří Štěpán.

Tamější obyvatelé se cítí být oběťmi situace, kterou neměli šanci ovlivnit. Nikdo podle nich o sporu nevěděl, a přestože lidé své účty stále platili, najednou je firma odpojila od topení. „Naše platby odešly. Kde ty peníze jsou, ale nikdo neví,“ shrnul své rozhořčení jeden z místních.

Zdroj