Vědci z Imperial College v Londýně analyzovali data více než 112 tisíc dobrovolníků, kteří se během koronavirové pandemie nechali testovat, napsal britský portál Daily Mail. Účastníci podstoupili úlohy zaměřené na paměť, pozornost, uvažování a další aspekty mozkových funkcí v období od srpna do září 2022.
ČTĚTE TAKÉ: Muž se nechal 217krát očkovat proti covidu. Vědci řekli, co to s ním udělalo
Podle webu The Guardian výzkum přinesl zajímavá zjištění. Nejhůře v inteligenčních testech dopadli lidé s těžkým průběhem onemocnění. Těm, kteří byli s covidem hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, kleslo IQ v průměru o zhruba devět bodů, oproti těm, kteří se nákaze vyhnuli.
U lidí s přetrvávajícími příznaky, jako je například mozková mlha, se hodnota IQ snížila o šest bodů. U lidí s mírným průběhem covidu se zhoršily kognitivní schopnosti a inteligenční kvocient jim klesl v průměru o dva body.
S nejvýraznější změnou IQ je spojován původní koronavirový kmen, kdežto u omikronu byly rozdíly jen nepatrné. Ukázalo se rovněž, že očkování mělo mít na mozkové funkce ochranný účinek.
Hlavní autor studie publikované v odborném časopise The Lancet profesor Adam Hampshire považuje její závěry za „vcelku děsivé“. Podle jeho kolegy doktora Taqueta, kterého cituje The Daily Mail, je třeba výsledky interpretovat s opatrností, protože výzkum neporovnával stejnou osobu před infekcí a po ní.
Profesor Benedict Michael, ředitel laboratoře infekční neurovědy na Liverpoolské univerzitě, pronesl, že u pacientů s covidem nedošlo k poklesu IQ přímou infikací mozku. Šlo prý o sekundární důsledek infekcí v jiných částech těla, který potenciálně působí na cévy a snižuje průtok kyslíku.
Na jednu otázku vědci dosud odpověď neznají. Nejsou si jistí, zda se mozek pacientů, kterým se v důsledku onemocnění snížilo IQ, někdy plně zotaví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Desetitisíce lidí zneužívají pohotovosti, nemají zubaře. Problém chce resort řešit novelou