Lidi na jihu Moravy vyděsila tromba

1 měsíc starý 17

Lidé na Moravě v pátek navečer v bouřkách, které se hnaly přes Českou republiku, zaznamenaly tromby, tedy vzdušné víry. Zda mohlo jít o tornádo, meteorologové zatím prověřují. Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu řekl ČTK, že zatím nemají potvrzený dotyk se zemí.

Tromba se objevila v Letovicích na Blanensku, podobný jev natočili i lidé v Horním Štěpánově na Prostějovsku. Na to upozornil server iDNES.cz.

Dnes 31.3.2023 Horní Štěpánov v 18:50. Bouřka,kroupy a pak tohle. Točilo se asi 5 minut a zmizelo.

Posted by Ivana Kubínová on Friday, March 31, 2023

„Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru,“ řekl Hruška.

Podle dosavadních zjištění proto meteorologové zatím hovoří pouze o trombě. „Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo,“ doplnil meteorolog.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody, na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

Zdroj