Lidi už nebaví si na Štědrý den volat a posílat SMS. Obyvatelé velkých měst zmizeli na venkov

před 3 týdny 50

Češi o Štědrém dnu odeslali méně SMS zpráv než v předchozích letech a mírně klesá i počet klasických telefonních hovorů. Komunikace o svátcích se přesouvá do online prostoru, proto na úkor tradičních služeb, jako jsou textovky a volání, roste spotřeba mobilních dat. Štědrý den už neznamená významný nápor na sítě operátorů, jako tomu bývalo ještě před desetiletím. Síťový provoz odpovídá spíše běžnému víkendu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone ke štědrodennímu provozu ve svých sítích.

T-Mobile

Celkový provoz u T-Mobilu vykazoval letos na Štědrý den při meziročním srovnání snižující se trend. Odchozích hovorů se v síti T-Mobile uskutečnilo kolem 7,4 milionů (o 4,7 % meziročně méně), nejvytíženější čas byl dopoledne mezi 10. až 11. hodinou, kdy proběhlo přes 1,6 milionu hovorů. Celkem se odeslalo z mobilních zařízení přes 6 milionů SMS, jde o pokles o 12 % při meziročním srovnání. Také datový provoz na Štědrý den meziročně poklesl, a to o 10 %. Hodina nejrušnějšího datového provozu zůstává stejně jako loni v čase 21:15 až 22:15.

O2

Druhý největší operátor (podle počtu zákazníků využívajících mobilní služby) letos už ani nedodal obvyklé statistiky provozu v jeho mobilní síti. Místo toho O2 přináší bigdatovou analýzu, která zjistila, že část obyvatel velkých měst v Česku se vydala slavit Vánoce jinam – ať už ke svým rodinám, na chalupu nebo na hory. Detailnější vhled do mobility populace během vánočních svátků přináší O2 v rámci svého Centra pro umělou inteligenci Dataclair.ai.

Z anonymizovaných a agregovaných dat vyplývá, že například z Prahy odjelo letos na Vánoce 22 % jejích rezidentů. Podobný odliv obyvatel se odehrál i v Brně. Téměř čtvrtina rezidentů dvou největších měst v republice tak tráví svátky mimo jejich městská bydliště. Naopak Ostrava se ve srovnání s těmito dvěma městy vylidnila o poznání méně: opustilo ji jen něco přes 11 % v ní trvale žijících lidí.

Vylidnění největších českých měst pak bylo ještě umocněno snížením dojížďky lidí, kteří do nich pravidelně míří za prací nebo jinými povinnostmi. Například v Praze poklesl počet dojíždějících o 57 %. Pro představu: během běžného pracovního dne do hlavního města přijede z blízkého i vzdálenějšího okolí kolem 250 tisíc lidí, na Štědrý den jich bylo pouze 100 tisíc – tedy o celých 150 tisíc lidí méně. To je pro srovnání, jako by tam nedorazila skoro celá Plzeň. Data také ukazují, že do největší moravské metropole Brna poklesla pravidelná dojížďka o 58 % oproti běžnému stavu. V Ostravě pak o 38 %.

A kam vlastně obyvatelé velkých měst na vánoční svátky „zmizeli“? Pokud nezůstali ve svém kraji na venkově, pak Pražáci nejčastěji cestovali do Jižních Čech, Brňáci na Vysočinu a obyvatelé Olomouce do sousedního Moravskoslezského kraje. V blízkosti svého krajského města nejvíce setrvávali obyvatelé, kteří odcestovali z Českých Budějovic – v Jihočeském kraji tráví Vánoce 70 % z celkového počtu dojíždějících.

Kam mimo svůj kraj cestovali obyvatelé velkých měst (zdroj: Dataclair.ai)

Klepněte pro větší obrázek

Vodafone

Také u Vodafonu byla na Štědrý den patrná celková nižší spotřeba mobilních služeb, mírně rostl jenom datový provoz. Síť třetího českého operátora spojila přes 10,7 milionů hovorů, což je o 3 % méně než loni. Textových zpráv letos lidé rozeslali přibližně o 700 000 méně, tedy asi 4,4 milionu. Jediná spotřeba dat letos meziročně vzrostla, ale už jen mírně o 3 %.

Jak správně poukazuje operátor, štědrodenní provoz se každoročně trochu liší. Komunikaci ovlivňuje den v týdnu, na který Štědrý den připadne. I letos se potvrdilo, že když Štědrému dni předchází víkend, lidé si jsou schopní předvánoční přípravy lépe rozložit a spojují se s blízkými už 22. nebo 23. prosince.

Délka vánočních hovorů u Vodafonu zůstala přibližně stejná, hovory trvají v průměru dvě minuty. Své špičky dosahuje hlasový provoz o Vánocích většinou už mezi 10. a 11. hodinou dopoledne. Ani letos tomu nebylo jinak. Po 11. hodině provoz v síti rychle klesá a lidé se naplno věnují vánočním tradicím a vrcholícím přípravám štědrovečerní večeře. V jiné dny roku, ať už pracovní, nebo sváteční, je přitom kolem desáté hodiny také rušno, ale největší provoz zaznamenává síť obvykle až odpoledne.

Oproti předchozím rokům, kdy spotřeba dat stoupala meziročně v řádech desítek procent, se ale letos objem přenesených dat navýšil jen o 3 % na 2 190 TB. Nejvíc lidé o Vánocích datovali kolem deváté hodiny večer. Online komunikace má kromě volání dopad i na množství zasílaných SMS, které už několik let v řadě klesá. Letos si tak lidé vyměnili asi 4,4 milionu zpráv, což je o 14 % méně než loni.

Statistiky ze sítě Vodafonu

Spojené hovory

  • Suma za den – 10 743 284 (srovnání s předchozím rokem – pokles o 4 %)
  • Hodnota ve špičce – 1 228 154 (srovnání s předchozím rokem – pokles o 2 %)
  • Hodina s nejvyšším provozem - 10:00 – 11:00

Datový provoz

  • Suma za den [TB] – 2 190 (srovnání s předchozím rokem – nárůst o 3 %)
  • Hodnota ve špičce [TB] – 136 (srovnání s předchozím rokem – nárůst o 2 %)
  • Hodina s nejvyšším provozem – 21:00

SMS odeslané z mobilu

  • Suma za den – 4 354 576 (srovnání s předchozím rokem – pokles o 14 %)
  • Hodnota ve špičce – 7 596 (srovnání s předchozím rokem – pokles o 9 %)
  • Minuta s nejvyšším provozem – 10:16

Zdroj: Vodafone

Přečtěte celý článek