Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý

před 2 měsíce 84

Když se řekne fotovoltaická elektrárna, většina lidí si představí rodinný domek a na jeho střeše solární panely. Přesně tak totiž tento systém v našich končinách většinou vypadá. Alternativně, a to v horším případě, potom celá pole posetá solárními panely, které znemožňují jeho využití pro původní účel. To vše navíc podporováno masivními dotacemi ze státního rozpočtu.

Jednoduchý nákup i instalace

Ovšem skutečně masové využívání solární energie může být do budoucna o poznání subtilnější a navíc všudypřítomné. Stačí to jen patřičným způsobem uchopit. Tak jak to teď udělal obchodní řetězec Lidl, který začal prodávat velmi dostupné fotovoltaické panely, které si můžete jednoduše nainstalovat na balkon.

Vše se zatím prodává především v Německu, kde fotovoltaika od oblíbené privátní značky Parkside přijde na nějakých 200 euro, tedy kolem pěti tisíc korun. To je částka, kterou může z fleku zaplatit každý a najednou tak vyrábět elektřinu prakticky zadarmo – přinejmenším o slunečných dnech.

V době, kdy je elektřina velmi drahá, se to může vyplatit skutečně rychle. Navíc můžete mít dobrý pocit z toho, že jste do určité míry soběstační. Skvělé je ale především to, že si celý systém koupíte spolu s rohlíky, případně na eshopu Lidlu.

Kolik vyrobíte elektřiny?

Základní systém nabídne panely o výkonu 150 wattů, což pochopitelně není žádná velká hitparáda, byť nějakou tu elektřinu to rozhodně vytvoří. Navíc lze formou modulů rozšířit až na 600 wattů, což už je naopak poměrně slušný výkon. Vše doplňuje ještě šikovná aplikace Lidl Home, díky které můžete sledovat, kolik energie aktuálně vyrábíte i spotřebováváte.

Čtěte také: Lidl řeší nebývalý skandál. Čechům prodával otřesné věci, tohle už je vážně moc

Instalace fotovoltaického systému na balkon je prý velmi jednoduchá, jakkoliv byste si na montáž měli zaplatit odborníka a nepokoušet se to zfušovat po svém. V Německu je tomu navíc přizpůsobena i legislativa, což se o České republice zrovna říct nedá. Do budoucna se to však jistě změní, jelikož tento zdroj energie je jednoznačně podporovaný.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek