Lidovci mají jasno. Jedničkou do eurovoleb bude Zdechovský, doplní ho i senátor Fischer

4 měsíce starý 54

Na druhém místě za europoslancem Zdechovským je náměstek jihočeského hejtmana František Talíř. Trojkou je zmíněná nynější europoslankyně Šojdrová. Mezi kandidáty bude rovněž nynější nezařazený senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer, a to na pátém místě. V posledních volbách v roce 2019 získali lidovci 7,24 procenta hlasů.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala řekl minulou sobotu na ideové konferenci své strany, že rozhodnutí o případné společné kandidatuře do EP ještě nepadlo. „Samozřejmě, když bychom šli sami, tak si věříme na to, že také dokážeme udělat dobrý volební výsledek,“ dodal Jurečka. Podotkl, že lidovci měli v evropských volbách vždy disciplinované voliče.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EU nesmí být za hlupáka. Čeští europoslanci navrhují, jak přitvrdit sankce proti Rusku

Pořadí kandidátů, jak je vybrala sobotní konference, bude podle Jurečky platit jak při samostatné kandidatuře, tak při společné kandidatuře Spolu. Pořadí by podle jeho slov nemělo znamenat, že je někdo „více vítězem“ a někdo jiný „méně vítězem“.

Výsledek konference označil jako velmi těsný souboj kvality. Za svůj cíl označil to, aby lidovci měli po příštích volbách víc mandátů než současné dva. Kandidátku považuje za dobře vyvážený tým a ocenil, že se ji podařilo omladit.

Na čtvrtém místě bude starosta obce Slatinice na Olomoucku Ondřej Mikmek. Na kandidátce je také náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník nebo poslanec Hayato Okamura. Nížen se můžete podívat na pořadí kandidátky.

 1. Tomáš Zdechovský
 2. František Talíř
 3. Michaela Šojdrová
 4. Ondřej Mikmek
 5. Pavel Fischer
 6. Václav Pláteník
 7. Adéla Chamrádová
 8. Pavlína Stankayová
 9. Johny Heliger
 10. Hayato Okamura
 11. Inga Petryčka

Zdroj