Lidovci zahájili sjezd. Pozici předsedy obhajuje Jurečka, je jediným kandidátem

3 měsíce starý 50

 Radek Bartoníček

Na prvního místopředsedu kandiduje místopředseda Sněmovny i strany Jan Bartošek a o obhajobu se pokusí senátorka Šárka Jelínková. Na řadové místopředsedy má nominace pět lidí, kromě Bartoška a Jelínkové také současný místopředseda a náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, poslanec Tom Philipp a náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Po zahájení vystoupí na sjezdu hosté. Osobně dorazili předsedové stran koalice Spolu - premiér Petr Fiala (ODS) a šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i předseda vládních Pirátů Ivan Bartoš, šéf STAN Vít Rakušan poslal videozdravici.

"Jedu pozdravit stranu, která je součástí koalice Spolu, se kterou jsme společně vyhráli volby a tvoříme vládu. A jdu poděkovat za velmi úspěšnou spolupráci a vyzvat k tomu, aby pokračovala dál," řekl novinářům při příjezdu Fiala.

Pekarová Adamová od sjezdu očekává přátelskou atmosféru. "Myslím si, že je vidět, že i z hlediska výsledků, kterých společně dosahujeme, teď je atmosféra opravdu na místě hodně pozitivní," uvedla.

Proslov budou mít též například ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis, polský europoslanec Jan Olbrycht, videozdravici dále poslali někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart nebo předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Server Seznam Zprávy informoval o tom, že lidovci nakonec zrušili původně ohlášené pozvání Marka Michalčíka ze slovenského Křesťanského demokratického hnutí, který podle webu odmítá potraty i v případě, že došlo ke znásilnění.

Od 07:30 u hotelu parkuje auto potravinové banky, do které mohou účastníci sjezdu předat zakoupené potraviny či drogistické zboží.

Zdroj