Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády

5 měsíce starý 109

V pátek 1. července začne Česká republika na půl roku předsedat Evropské unii. Co od toho jako europoslanec reálně očekáváte?
Očekávám, že Česká republika se na úrovni EU dokáže prodat a ukázat, že je velmi dobrým prostředníkem a vyjednavačem v řadě evropských témat. Doufám, že nepadne vláda a doufám, že ČR projde předsednictvím s velikou grácií.

Doufáte, že nepadne vláda. Je tedy podle vás možné, že se zopakuje rok 2009, kdy během předsednictví padla vláda Petra Nečase?
Pevně věřím, že ne. Kdyby se opakoval, byl by to největší trapas. Opravdu si nedokážu představit, že by v současné době vláda padla.

Můžeme podle vás po předsednictví očekávat změnu v kabinetu? Spekuluje se například o odchodu Pirátů.
Osobně jsem byl proti tomu, aby vůbec šli do vlády, to jsem řekl několikrát. Myslím, že tam nemají co dělat. Je to aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Ve čtyřech poslancích si nárokují věci, jak kdyby měli poslanců osmdesát nebo sto dvacet. Z mého pohledu jsou v řadě věcí destruktivní.

Očekával jsem, že uvidím projekt digitalizace státní správy, že tu začnou padat věci, které se týkají protikorupčních zákonů, a nic nepadá. Takže z mého pohledu, jestli Piráti ve vládě budou, nebo nebudou, nikdo to ani nepozná. Kdyby koalice měla jen 104 členy, přispělo by to k její stabilitě, musela by začít jinak pracovat. Pro mě je směšné i to, že se čtyřmi poslanci mají místopředsedu Sněmovny. Myslím, že spousta lidí si ťuká na hlavu, jak to může být u nás možné.

Kdo by ten post místopředsedy dolní komory podle vás měl mít?
Mělo by to být paritně rozdělené. Jestli se strany dohodly, že SPD místopředsedu mít nebude, tak proč jej mají Piráti, to je minoritní klub. Post místopředsedy Sněmovny by měl odrážet velikost klubu. Nevidím důvod, proč by měly mít tyto minoritní straničky, které se tam jakoby nacpou a nemají ani pět procent hlasů ve Sněmovně, místopředsedu, tedy jednu z nejvyšších ústavních funkcí.

Piráti mají ale poměrně silný hlas ve vládě, mají tři ministry.
To byla otázka, kterou si řešili samostatně se STAN, měli nějakou domluvu a my jsme jim do toho nezasahovali. U těch debat jsem nebyl, vládu jsem nevyjednával, ale osobně mi jejich zastoupení přijde až příliš veliké s ohledem na to, jak je strana malá a v současné době spíš nefunguje. Je skvělé být aktivista, ale pak je také dobré se překlopit a udělat nějakou politickou práci. A tu za nimi nevidím.

Takže byste byl rád, kdyby po předsednictví vystoupili z vlády?
Ano, jejich europoslanci pořád opakují, že byli proti vstupu do vlády. Tak jsem říkal: ‚Tak nevstupujte, měli jste jít a vystoupit. If you don‘t love us, leave us – pokud nás nemiluješ, odejdi.‘ Takové to kopání při diskuzích do vlády, i když v ní jsou a dělají, že nejsou… Ať jdou někam jinam. Když vidíte, že si Piráti cpou své členy do všech dozorčích rad, do náměstkovských pozic, posílají si je jako diplomaty – proč to dělají, když tam být nechtějí? To je taková schizofrenie. Buď jsem ve vládě a podílím se na ní, nebo ne.

Zároveň by bylo asi dobré, aby takový případný krok vyřešili až po předsednictví, souhlasíte?
Určitě ano. Během předsednictví vystupovat z vlády by byla facka, kterou by si dali nejvíc oni sami a naší republice.

Vít Rakušan teď může hrát autokratického vládce, to je vlhký sen každého předsedy politické strany.

Českem v poslední době rezonuje kauza Dozimetr, která dopadá hlavně na hnutí STAN. Mohou z ní v současné době těžit nějakým způsobem právě Piráti, kteří se Starosty byli před sněmovními volbami v koalici? V poslední době se od nich oddělili, navíc se zatím neukázalo, že by byl do pražské kauzy zapojen někdo z nich. Zakládají si na boji proti korupci a transparentnosti.
Myslím, že z toho nebudou těžit, ba naopak. Na tom tématu budou ztrácet, protože byli se Starosty v koalici a na pražské radnici jsou s nimi stále v koalici. Jejich vysvětlení, která předkládají veřejnosti, jsou strašně nedůvěryhodná. Tvrdí, že o ničem nevěděli, že spolupracovali s policií, že oni byli ti, kteří udali svého kolegu. Všechno to zní divně a myslím, že Piráti na tom nejvíce tratí.

Takže je to podle vás může stáhnout spolu se Starosty?
Ono je to stahuje, to vidíte ve všech diskuzích, že jim všichni připomínají, že ryba smrdí od hlavy. Co dělal primátor Hřib, když to tam všichni rozkrádali a on o tom nevěděl?

Zdeňka Hřiba ale policie nevyšetřuje. Podle primátora se ukáže, že jsou do kauzy zapojené i další strany. Šrámy už má TOP 09, kdy rezignoval starosta Prahy 9 Marek Doležal a ze strany vystoupil asistent europoslance Jiřího Pospíšila. Objeví se podle vás spojitost i u dalších stran?
Lidovci v tom určitě šrámy mít nebudou, my jsme neměli žádný velký skandál za třicet let novodobé existence. Jsme velmi důrazní ke všem členům a jedeme na jasných principech. KDU-ČSL skandály tohoto typu netrpí.

Kauza ale vrhá stín na celou vládní pětikoalici, jíž jsou lidovci členy.
Vrhá to stín hlavně na STAN, to je primární. Samozřejmě to bude trošku smrdět, ale musíme generálně říct, že je to problém STAN, který oni musí řešit. Jestli někdo jako pan Hlubuček (bývalý náměstek primátora, pozn. red.), který je vysoce postaveným členem hnutí, organizoval trestnou činnost, tak je to hlavně jejich problém.

Bude to smrdět až do voleb? Komunálních a senátních, možná prezidentských?
Tak určitě, je to nejjednodušší téma a kauza je rozsáhlá, mluví se o výsleších asi až 150 lidí. Určitě budou další úniky z výslechů a vyšetřování, může to velikánským způsobem volby ovlivnit.

Jak?
STAN, kteří měli našlápnuto stát se jednou z největších politických stran v českém spektru, budou oslabovat. O víkendu jsem byl na několika společenských akcích a příznivci Starostů uvažují, že je opustí. A vím minimálně o jednom případu, že někdo nebude kandidovat za STAN.

Starostům a nezávislým ve vedení nezbyl už skoro nikdo, první místopředseda Jan Farský je na stáži v USA, kromě předsedy Víta Rakušana ve vedení zbyla už jen místopředsedkyně hnutí a Sněmovny Věra Kovářová. Co mají udělat, aby se „postavili zpátky na nohy“?
Myslím, že Vít Rakušan teď může hrát autokratického vládce, když je sám ve vedení, tak může sám rozhodovat. Myslím, že to je vlhký sen každého předsedy politické strany. S paní Kovářovou si tam mohou společně vymýšlet. Ale myslím, že Vít Rakušan jako předseda má hlavní slovo, je to nemilá situace. Kdybych byl v jeho kůži, v rámci dvou tří týdnů, už na začátku července, bych svolal sněm a chtěl bych, aby se znovu zvolilo vedení.

Myslíte, že jim automaticky pomůže, když budou mít nové vedení?
Nové vedení musí být taková očistná kůra. Musí přijít lidé, kteří se budou snažit vrátit značku hnutí, které bojuje za zájmy občanů, hlavně těch z malých měst a obcí. V tuto chvíli auru ztrácejí a je třeba i na nás lidovcích, jestli jim ji nevezmeme, protože máme nejvíc starostů. Dneska se ukazuje, že třeba na některých našich kandidátkách na Moravě je velikánská možnost, že někteří lidé přejdou z hnutí STAN na naši kandidátku.

Myslíte, že z kauzy mohou lidovci takto těžit?
Myslím, že v řadě míst na jižní Moravě a na Zlínsku určitě ano.

Polčák a Pospíšil se mi spojení s Redlem snažili vysvětlit.

Nedávno zveřejněné informace poškodily i jména dvou europoslanců – Starosty Stanislava Polčáka, který se znal s hlavním hybatelem kauzy Dozimetr Michalem Redlem, a Jiřího Pospíšila, jehož asistent Jiří Fremr byl také napojen na obviněného lobbistu. Jak je to vnímáno v Evropském parlamentu?
Příliš jsem to nezaznamenal. Lidé z předsednictva Evropské lidové strany se mě na to v pondělí po článku v Politicu ptali, ale víceméně se to neřeší. Pokud nepadá vláda, tak to kolegové asi budou řešit spíš individuálně, když je někdo potká, než že by to řešil celý Evropský parlament. Tady to není klíčové téma. Navíc tím, že je to vlastně regionální politika, tak to v Evropské unii nemá příliš velký význam.

Přesto jsou to dva z pěti Čechů ve vaší frakci. Jak na to nahlížíte vy?
Oni to nějakým způsobem řeší. Jiří Pospíšil se se spolupracovníkem rozloučil, Stanislav Polčák se vzdal členství ve STAN. Musí to nějak řešit.

Mluvil jste s nimi o tom?
Mluvil jsem s oběma kolegy, a to zcela otevřeně.

Co jste si říkali?
Ptal jsem se jich na otázky, na které by se ptal každý – jak jsou do toho zapojeni, jak to řeší, jak to vidí a podobně. Tyto věci se nemají nechat vyhnít a má se o nich mluvit otevřeně.

Takže vám na vše uspokojivě odpověděli?
Snažili se mi to vysvětlit a v tuto chvíli nemám důvod jim nevěřit. Prošli jsme všechna pro nás senzitivní témata a v tuto chvíli to musím nechat na jejich odpovědnosti. Já to nedokážu posoudit, můžu jen říct, že jsem dostal odpovědi na všechny otázky, které jsem položil.

Zdroj