Lídři EU proberou boj proti covidu na videosummitu 21. ledna

1 měsíc starý 11

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Charles Michel (vlevo) během videokonference s lídry zemí EU.

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie proberou společný boj proti covidu-19 na videokonferenci 21. ledna. Oznámil to dnes mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Zásadním tématem bude společný nákup a distribuce vakcín, k jehož způsobu a tempu se v posledních dnech ozývaly z některých unijních zemí kritické hlasy.

Michel tento týden prohlásil, že distribuce vakcín do všech unijních zemí je pro sedmadvacítku "velkou výzvou" a že šéfové států a vlád by měli projednat další společný postup.

Michelův mluvčí dnes bez bližších podrobností napsal, že videosummit věnovaný koordinaci boje s pandemií začne 21. ledna v 18:00 SEČ.

EU začala s distribucí vakcíny koncem prosince, podle politiků některých zemí však probíhá příliš pomalu. Evropská komise odmítá kritiku s tím, že problém spočívá v nedostatečných distribučních kapacitách a v příštích týdnech a měsících se situace zlepší.

Lídři patrně budou hovořit také o možnostech vzájemného sladění pravidel testování či karantény, na něž mají unijní země zatím odlišné názory.

Zdroj