Lídři EU se zatím neshodli na emisních cílech, summit pokračuje

1 měsíc starý 7

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron (uprostřed) na summitu EU v Bruselu, 10. prosince 2020.

Brusel - Ani po celonočním jednání se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zatím neshodli na podmínkách zpřísnění klimatických závazků k roku 2030. Velká většina států je podle informací ČTK připravena podpořit zvýšení cíle omezit emise skleníkových plynů místo o 40 procent nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

Některé středoevropské země v čele s Polskem či Českem však požadují záruky finanční a další podpory, které se jim ze společné pokladny dostane výměnou například za zavírání uhelných elektráren.

Summit již ve čtvrtek večer dospěl k zásadní shodě na odblokování víceletého rozpočtu a krizového fondu koronavirové podpory ekonomik, které umožní čerpat například právě peníze související s přechodem ke klimaticky odpovědnému hospodářství.

Šéfové států a vlád poté začali jednat o úzce souvisejícím tématu klimatických závazků. Většina států chtěla podpořit původně navrhovaný text závěrů, který vycházel vstříc některým požadavkům postkomunistických zemí. Mimo jiné stanovoval, že pro dosažení zmíněného závazku si mohou stanovit vlastní energetický mix a vhodné technologie, tedy například nahrazovat uhlí jádrem jako plánuje Česko.

Zvláště Varšava však podle některých diplomatických zdrojů požaduje zejména další zvýšení takzvaného modernizačního fondu, jehož prostřednictvím méně ekonomicky vyspělé země mohou využívat peníze z obchodování s emisními povolenkami. Jednání lídrů zatím stále pokračuje.

Zdroj