Lídři G7 vyzvali Čínu k tlaku na Rusko. Do Hirošimy dorazil Zelenskyj, od Západu chce stíhačky

4 měsíce starý 15

„Jsme připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou,“ citovala AFP z komuniké publikovaného v druhý den třídenního summitu v Hirošimě. Prohlášení hovoří o potřebě „upřímného dialogu“ s čínskými úřady a zároveň se vymezuje proti „militarizaci“ Asie a Tichomoří.

Do japonského města Hirošima, kde se summit skupiny velkých ekonomik G7 koná, v sobotu dorazil také Zelenskyj. Informovala o tom světové média poté, co v dějišti summitu přistálo francouzské letadlo, kterým Zelenskyj cestoval ze Saúdské Arábie. Podle agentury Bloomberg chce víkend využít i k apelu na lídry Indie a Brazílie, tedy zemí, které se snaží k válce Ruska proti Ukrajině stavět neutrálně.

ČTĚTE TAKÉ: Přestárlé tanky i Stalinovy houfnice. Rusko posílá vojáky na frontu s historickou výbavou

„Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž,“ uvedl Zelenskyj na Twitteru krátce po prvních zprávách o jeho příletu.

Ukrajinský prezident návštěvou Japonska pokračuje v sérii zahraničních jednání, která jej v pátek zavedla na summit Ligy arabských států v saúdskoarabské Džiddě. Zelenskyj tam vyzval lídry, aby podpořili jeho mírový plán pro Ukrajinu, který mimo jiné zahrnuje obnovení její územní celistvosti.

Stíhačky F-16 pro Ukrajinu

Kyjev se po 15 měsících ruské invaze připravuje na protiofenzívu s cílem získat zpět oblasti zabrané ruskými silami a Zelenskyj bude chtít v Japonsku pokračovat ve snaze maximalizovat podporu mezinárodního společenství. Ze strany Západu se přitom klíčového kroku dočkal už v průběhu týdne, když některé evropské země daly najevo ochotu zajistit Ukrajině dodávky stíhaček F-16. Americký prezident Joe Biden pak podle neoficiálních informací v pátek v Hirošimě ujistil, že USA podpoří výcvik ukrajinských pilotů na těchto strojích.

Součástí skupiny G7 jsou vedle Spojených států také Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Itálie a Francie. Na víkendový summit byli přizváni i premiéři a prezidenti řady dalších zemí včetně indického premiéra Naréndry Módího a brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy.

Právě možnost jednat s těmito dvěma účastníky je podle některých médií klíčovým bodem programu ukrajinského prezidenta. S Módím, jehož země navyšuje nákupy ruských energií, se podle informací Bloomberg setká ještě dnes. Deník Financial Times zase uvedl, že se Zelenskyj chystá na konfrontaci s uvedenou dvojicí poté, co se rozhodli nepodpořit sankce proti Rusku.

Mohlo by vás zajímat – Rozhovor s českým medikem na Ukrajině:

Zdroj