Lídři vládních stran a odboráři budou jednat o navýšení platů kvůli inflaci

5 měsíce starý 59

foto Ilustrační foto - Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Praze po jednání tripartity 21. června 2022.

Praha - Předsedové a předsedkyně vládních stran a odboroví předáci budou dnes spolu jednat o růstu platů ve veřejném sektoru kvůli vysoké inflaci. Odbory požadují přidání od července. Odboráři uvedli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před týdnem řekl, že by dnes mohla být dohoda o výši a termínu úpravy výdělků.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil. Meziroční inflace v Česku v květnu dosáhla 16 procent.

Odboroví předáci veřejných služeb a správy se členy vlády jednali o přidání dvakrát. Naposledy to bylo před třemi týdny. Stěžovali si, že nedostali od ministrů žádné jasné návrhy. Požadovali jednání s lídry koaličních stran. Do stávkové pohotovosti vstoupily úřednické odbory či svazy školství a zdravotnictví. Jurečka nátlak odborů v době vyjednávání označil za nekorektní. Uvedl, že vláda je připravena přidat, ale ne o inflaci.

Premiér a šéf vládní ODS Petr Fiala už dřív řekl, že plošná opatření by mohla inflační spirálu dál roztáčet. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně uvedl, že jakýkoliv růst platů je nyní na dluh. V neděli řekl, že kabinet počítá s navýšením platů od ledna, přidání o inflaci ale není realistické.

Zdroj