Lidská chyba znehodnotila milióny vakcín Johnson & Johnson

3 měsíce starý 9

Firma Johnson & Johnson ve středu přiznala, že jedna šarže látky používané při výrobě vakcíny „nesplnila požadavky na standard kvality“. Kolika dávek se to týká, neuvedla. Firma Emergent se problému nevyjádřila.

„Tato dávka nebyla ještě tak daleko, aby se dostala do závěrečné fáze výroby a k plnění (do ampulí),“ dodal Johnson & Johnson. Jde o složku vyráběnou v továrně v Emergent BioSolutions v Baltimoru. Látka v ní ještě nebyla schválená k použití americkým Úřadem pro potraviny a léky.

Dosud podané dávky pocházejí z továrny v Nizozemsku.

Zatím není jasné, jak se chyba projeví na dodávkách vakcín pro USA, dva vládní představitelé ale uvedli, že by se to nemělo projevit na plánu mít dost vakcín do konce května, aby se mohli pak očkovat všichni Američané. Je totiž dost vakcín od ostatních výrobců.

Johnson & Johnson slíbil dodat USA do konce března 20 milionů dávek své vakcíny a dalších 80 milionů do konce května. Firma je „odhodlaná dodat tyto dávky do konce května“. Podle amerických Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) firma zatím dodala jen 6,8 milionu dávek. Některé ale ještě nemusejí být v evidenci, uvedla veřejnoprávní stanice NP.

Otázkou je, jak se to projeví na dodávkách do EU, kam mělo jít v druhém čtvrtletí 55 milionů dávek. Výrobce už dříve sdělil, že má problémy s tím to splnit kvůli problémům se subdodavateli. Letos má dodat do EU 200 milionů dávek. Firma uvedla, že může pouze slíbit zahájení dodávek v druhém kvartálu. „Nevíme, kolik toho můžeme očekávat,” uvedl představitel EU pro agenturu Reuters.

Vakcína se sice vyrábí v Nizozemsku, ale do ampulí se balí v USA.

Zdroj