Lijáky ochromily Liberec, některé ulice se musely uzavřít

4 měsíce starý 20

Liberec musel uzavřít některé ulice. Neprůjezdná je Fibichova nebo Rychtářská, vodu odčerpávali hasiči i v hotelu Impuls. Vodní laguna tam ohrozila centrální elektrický rozvaděč ve sklepě.

Ve městě začalo před polednem intenzivně pršet a silný déšť má vydržet zhruba do 18:00, zcela ustat by ale měl až po půlnoci. Přívaly vody zvedly i hladinu Lužické Nisy v Liberci, kolísá ale zatím na prvním povodňovém stupni. „Mimo Liberec máme jen drobné jednotlivé události, v Hrádku nad Nisou je to čerpání vody z domu, jedno čerpání bylo v Raspenavě a v Jablonci jeden spadlý strom," doplnil mluvčí hasičů Libereckého kraje Jan Přerovský.

Hasiči uzavřeli Fibichovu ulici.

Foto: Twitter HZS Libereckého kraje

Uzavřená je Fibichova ulice pod libereckou zoologickou zahradou, kterou zaplavila voda. „Důvodem je nedostatečná kapacita kanalizačních vpustí a ucpaný potok,“ řekl Přerovský.

Uzavřená je také Rychtářská ulice, kde se vlivem deště propadla vozovka. Problémy jsou i jinde, tlak vody na několika místech vyrazil těžká víka kanálů, a zejména níže položené úseky tak mohou být pod vodou, uvedl mluvčí hasičů.

 Meteorologové varují

Česko v sobotu a v neděli opět čekají silné bouřky. Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu v sobotu zpřísnili výstrahu před nebezpečným jevem, bouřky budou silnější, než původně předpokládali.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje.

Zdroj