Lipavský: Česko pomohlo výraznému počtu ruských a běloruských opozičníků

4 měsíce starý 24

30. března 2022, 16:52 Autor: ČTK

Česko podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) pomohlo výraznému počtu lidí aktivních v ruské a běloruské opozici. Lipavský po dnešním zasedání kabinetu řekl, že hlavně u Běloruska je pomoc stále složitější, protože většina opozičníků je buď ve vězení, nebo již byla nucena emigrovat.

Jan Lipavský

Jan Lipavský
FOTO: Facebook Jan Lipavský (Piráti)

Lipavský se o pomoci Rusům a Bělorusům zmínil v souvislosti s humanitární výjimkou, která umožňuje občanům těchto zemí žádat o vízum do Česka. Výdej víz vláda zastavila po ruské vojenské invazi na Ukrajinu.

"ČR již pomohla poměrně výraznému počtu lidí aktivních v opozici v Rusku a Bělorusku," konstatoval ministr. V případě Běloruska je podle něj pomoc čím dál tím složitější. "Většina opozice je buď vězněna, nebo byla donucena emigrovat," vysvětlil.

Za výraz české podpory Bělorusku označil například své setkání z minulého týdne s Darjou Losikovou, manželkou běloruského politického vězně Ihara Losika. "Dnes se pak bude konat moje návštěva v Rádiu Svobodná Evropa, kde se setkáme s běloruskými novináři," uvedl.

Zdroj