Lipavský: Je důležité udržovat s Ruskem základní diplomatické styky

4 měsíce starý 49

foto Český ministr zahraničí Jan Lipavský, 18. srpna 2022.

Praha - Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) pokládá za důležité udržovat aspoň nejzákladnější diplomatické vztahy s Ruskem, byť se jeho režim chová s ohledem na agresi vůči Ukrajině podle něho odporně. Lipavský v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News ale nesouhlasil s názorem poslance opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka, podle kterého se ve veřejném prostoru málo diskutuje o míru nebo o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou.

"Diplomatické styky s Ruskou federací máme a říkám, že je důležité alespoň mít nějaké úplně ty nejzákladnější diplomatické styky, byť s režimem, který se chová takto odporně," řekl Lipavský. Ministr zahraničí ocenil postoj sněmovního zahraničního výboru, který ve čtvrtek označil v usnesení současný ruský režim za teroristický. Podle Lipavského je důležité pojmenovávat věci pravými jmény navzdory tomu, že právní důsledky usnesení nejsou podle něho nijak zásadní.

Vondráček sice uznal, že Rusko útočí na Ukrajině i na civilní cíle, ale zajímalo ho, zda usnesení výboru není jen gesto, či zda z něho něco vyplývá. "Tady jsem spíš skeptický," uvedl. Osvědčily se podle něho západní technologické sankce vůči Rusku, které v dlouhodobějším horizontu podle něho zpomalí ruský průmysl a vědecký pokrok. "Znamená to změnu na bojišti, když nebudou mít přístup například k čipům," řekl.

Vondráčkovi ve veřejné debatě chybí vůle soustředit se na ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Málo se podle něho diskutuje o míru a řeší se tribunály pro potrestání ruských válečných zločinů a eskalace konfliktu. "To že neprobíhá vůbec žádný dialog, není ku prospěchu věci," míní. Minimálně příměří by podle Vondráčka ušetřilo životy civilních obyvatel.

Lipavský oponoval, že před únorovou ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu se vedla dlouhá jednání, a Rusko navzdory tomu vede "nesmyslnou a krvavou válku". Ministr soudí, že není nikdo, kdo by tuto válku oslavoval, Rusko však posílá na bojiště další vojáky a výzbroj. "Jak se chcete bavit o míru?" tázal se. Rusko podle Lipavského rozumí jen síle.

Zdroj