Lipavský ostře o STAN: Dvořák se utrhl ze řetězu a otřásl koalicí. Starostové kolíkují hřiště

před 4 měsíce 76

Jak chápete takzvanou gentlemanskou vládní dohodu, podle níž bude navrhován kandidát na nového českého eurokomisaře? Například místopředseda STAN Jan Farský mi řekl, že tuto výsadu by měli mít pouze Starostové. Když jsem o tom mluvil s Marcelem Kolajou (Piráti), dozvěděl jsem se, že právo navrhnout budoucího eurokomisaře by měli mít Starostové i Piráti.
Samozřejmě to je na koalici Pirátů a STAN. Nicméně sledujeme, že se Starostové snaží zaujmout různými mediálními výroky. Prostě se pokoušejí strhávat pozornost. Byli jsme svědky toho, jak se ministr Martin Dvořák utrhl ze řetězu, čímž otřásl koalicí. Nemyslím si, že by strany v pětikoaličním vládnutí měly plodit destabilizující výroky.

VIDEO: Piráti už jsou silnější než ODS, ukazuje nový průzkum. ANO vede s velkým náskokem

Byl bych rád, kdyby se Starostové k nominaci kandidátů na eurokomisaře postavili férově. Je to výsada Pirátů a STAN, rozhodně to není pouze na Starostech. Bylo by dobré, kdyby zástupci STAN přestali takto mluvit do médií. I pan premiér Petr Fiala uvedl, že rozhodnutí bude na koalici PirSTAN. Starostové rádi kolíkují hřiště. V podobných případech je nezbytné, abychom se uměli ozvat zpátky. Myslím, že Ivan Bartoš se nebojí Vítkovi Rakušanovi cokoliv říct.

Přečtěte si také GLOSU: STAN zlobivým dítětem vlády. Tentokrát vystrčil růžky „zbytečný“ ministr Dvořák

Byl by podle vás Marcel Kolaja dobrým eurokomisařem?
Naše kandidátka do Evropského parlamentu má spoustu kvalitních jmen. Marcel Kolaja je jejím lídrem. V našem celostátním fóru jsme si ho odhlasovali jako kandidáta na eurokomisaře. Myslím, že nikdo nemůže zpochybnit jeho kvality v oblasti digitálního portfolia. Jsem také rád za naše další kandidáty – Markétu Gregorovou, Mikuláše Ferjenčíka nebo Zuzku Klusovou. To všechno jsou opravdu silná jména.

Mikuláš Ferjenčík kandiduje až ze dvanáctého místa. Není vám líto, že nefiguruje na vyšších pozicích pirátské kandidátky?
Jde o rozhodnutí spolustraníků v primárních volbách. Já to respektuji. Opakovaně jsem říkal, že Mikuláš Ferjenčík je velmi talentovaný politik. Uvidíme, jak se s tím popere.

V minulosti mezi, řekněme, „provládními“ a „evropskými“ Piráty docházelo k hádkám a určitému pnutí. Když jsem ale pozoroval atmosféru na vašem lednovém sjezdu, přišlo mi, že se strana nachází v dobrém rozpoložení. Ivan Bartoš vyzýval, aby nedocházelo ke vzniku frakcí. Existuje nadále nějaké pnutí mezi určitými skupinami? Nebo jste sjednocený tým, který táhne za jeden provaz...
Rozhodně nejsme rozštěpeni do frakcí, jak to občas bývá interpretováno. Jsou různé zájmy a skupiny. Přesto stále platí, že jsme nejsilnější a nejliberálnější proevropskou stranou v Česku. Na těchto hodnotách máme jako Piráti absolutní shodu. A že se občas poskládají různé ad hoc koalice uvnitř té strany? To je úplně normální jev, který vidíte v každé demokratické politické straně. Rád bych zmínil, že respektuji každého člena našeho nového předsednictva. Všechny nás spojuje jeden z nejdéle sloužících předsedů politických stran (Ivan Bartoš), tím jsme také unikátní. Stabilita v Pirátské straně je ve skutečnosti poměrně silná.

Celý rozhovor s Janem Lipavským naleznete na webu CNN Prima NEWS již ve čtvrtek ráno. Kromě sporů hnutí STAN s ostatními koaličními partnery ministr zahraničí okomentoval současná témata EU. Co soudí o myšlence společné evropské armády? A jak vnímá případný vznik funkce eurokomisaře pro obranu?

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ministr zahraničí Jan Lipavský promluvil pro americkou CNN

Přečtěte celý článek