Lipavský se zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí NATO a OBSE

3 měsíce starý 12

Související

Jan Lipavský

Lipavský apeluje na ukončení potlačování protestů v Íránu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes předal novému íránskému velvyslanci v Česku Sajjedu Madžídu Ghafelímu Bašímu apel, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu Ruska. Lipavský to dnes uvedl na twitteru.

Jan Lipavský

Lipavský navštívil Británii, jednal o sankcích proti Rusku i obchodní spolupráci

Šéf české diplomacie Jan Lipavský na dvoudenní návštěvě Británie jednal se svým protějškem Jamesem Cleverlym, náměstkem ministerstva pro mezinárodní obchod Gregem Handsem i britskými poslanci, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Dohodl se na užší spolupráci obou zemí i nutnosti další podpory Ukrajiny. Šlo o Lipavského první návštěvu Británie v pozici ministra.

Více souvisejících

Jan Lipavský NATO OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Daně, ilustrační fotografie

Jak velké má mít Česko daně a lze z nich zalepit chyby levicových vlád?

Ta shakespearovská otázka je tu snad pořád. Má mít země vysoké anebo nízké daně? Jedni říkají, že když byl svět ještě normální, rozumějte milí čtenáři, pro lidi‒voliče, kteří se rozhodovali podle „levice“ či „pravice“, byla odpověď většinou jasná. Pro levici, která si vždy jaksi mimoděk „nárokovala“ vítězství v politické soutěži za to, že se dokáže o lidi lépe postarat, když prosadí vyšší daně, větší stát a o to míň prý starosti lidem, kdežto pravice většinou vždy zastávala pravý opak. Jenže, jak se zase s určitým zjednodušením, ukázalo, když do souboje nejen o přízeň voličů, ale hlavně o daně, přišli populisté, extrémisté či jiní byznysoví politici a místo jasné volby tu tak z nabídek nejen daní máme pěkný guláš, je všechno jinak. A nejen zdánlivě. Jenže ta původní otázka zůstává pořád stejná. A pořád na ní, aspoň v Česku, chybí jasná politická odpověď.

před 12 minutami

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

před 31 minutami

Ilustrační foto

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů ESA na 62 milionů eur

Česká republika navýší svůj příspěvek na investice do kosmických programů evropské vesmírné agentury ESA na 62 milionů eur (asi 1,6 miliardy Kč) ročně. Příspěvek, který se oproti současnosti zvýší asi o 60 milionů Kč, by měl posílit postavení českých firem v oboru a tím i vesmírné aktivity v zemi. Na tiskové konferenci k zahájení festivalu kosmických aktivit Czech Space Week v Praze to dnes uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pátý ročník festivalu se koná ode dneška do 2. prosince.

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zařadila obcházení sankcí mezi trestné činy

 Státy Evropské unie dnes ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU. Krok může v budoucnu otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. EU se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.

před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský se zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí NATO a OBSE

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se tento týden zúčastní zasedání šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bukurešti. Hlavním tématem dvoudenního jednání, které se uskuteční v úterý a ve středu, bude ruská agrese vůči Ukrajině. Ve čtvrtek a v pátek se pak Lipavský zúčastní zasedání ministrů zahraničí zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polské Lodži.

před 1 hodinou

Německo, ilustrační fotografie.

Německo chce být připraveno, chystá celostátní zkoušku varovného systému

Německo připravuje na 8. prosince celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé chce otestovat i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Dnes o tom informovalo spolkové ministerstvo vnitra. Pro Německo to bude druhá celostátní zkouška za více než 30 let, tu první země uskutečnila se rozporuplným výsledkem v roce 2020.

Aktualizováno před 2 hodinami

This frame grab from AFPTV video footage shows people walking past barricades and police presence on Wulumuqi street, named for Urumqi in Mandarin, in Shanghai on November 28, 2022, a day after protests against China's zero-Covid policy took place the night before following a deadly fire in Urumqi, the capital of the Xinjiang region.

V Šanghaji jsou kvůli protestům bariéry, policie neváhá zatýkat

Úřady v Šanghaji dnes vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News. 

před 2 hodinami

Ischia, ilustrační fotografie.

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů se jedná o muže. Po dalších čtyřech pohřešovaných záchranáři stále pátrají. Odstraňování nánosů bahna je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

Aktualizováno před 2 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Rusové zůstávají v Záporožské jaderné elektrárně, její opuštění prý neplánují

Záporožská jaderná elektrárna zůstává pod kontrolou Rusů a informace o jejich plánu se stáhnout jsou nepravdivé, uvedla Moskvou dosazená správa ukrajinského města Enerhodar o tamním ukrajinském atomovém zařízení. Informují o tom dnes agentury Reuters a Interfax. O známkách toho, že se ruská invazní armáda možná připravuje opustit Záporožskou jadernou elektrárnu hovořil v neděli šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin.

Aktualizováno před 2 hodinami

Aleš Svoboda

Český astronaut Svoboda promluvil. Věří, že šancí letět do vesmíru bude víc

Příležitostí letět do vesmíru bude v příštích deseti letech přibývat, otázkou je ale financování kosmických letů, řekl dnes novinářům na čáslavské letecké základně český armádní pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda. Jistotu, že poletí do vesmíru, nemají podle něj ani vybraní kariérní astronauti.

před 2 hodinami

Tomáš Kvapil

Zemřel bývalý lidovecký poslanec a někdejší ministr Tomáš Kvapil

Ve věku 66 let dnes zemřel někdejší lidovecký poslanec Tomáš Kvapil. Na twitteru o tom informoval předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka. Kvapil byl druhým ministrem pro místní rozvoj poté, co byla funkce zřízena. Vedle celostátní politiky byl také osm let zastupitelem v Olomouci.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Američané a Rusové spolu mohou projednávat jaderná rizika

Rusko a USA mají k dispozici komunikační kanály pro projednávání rizik, zejména těch jaderných. Ruské agentuře RIA Novosti to řekla chargé d'affaires americké ambasády v Moskvě Elizabeth Roodová. Tento kanál podle ní funguje na úrovni zpravodajských služeb.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Ruské jednotky ostřelovaly obce v Dněpropetrovské i Doněcké oblasti

Ruské jednotky v noci na dnešek ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti, ale podle místních úřadů se ostřelování obešlo bez obětí. Nejméně dva civilisty naopak zabily ruské útoky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo vnitra mezitím ruské síly obvinilo z toho, že jen tři procenta jejich útoků zasáhly vojenské cíle, zbytek podle něj mířil na civilní objekty. Z nedávno osvobozeného Chersonu se kvůli ruskému ostřelování evakuují někteří obyvatelé.

před 3 hodinami

Testování na koronavirus, ilustrační fotografie.

Covid jako chřipka? Stává se klasickou respirační infekcí, míní hygienička

Covid se stává běžnou respirační infekcí, prokazatelně ho měla laboratorními testy potvrzený minimálně polovina populace, řekla ČTK ředitelka protiepidemického oboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Dodala, že nyní je situace vcelku klidná. Na jižní Moravě bylo od počátku epidemie v březnu 2020 k dnešku potvrzeno přes 450.000 případů nákazy.

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Česko pozve účastnické státy OBSE k pozorování prezidentských voleb

Česko v souladu s politickými závazky pozve mimo jiné další účastnické státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) k pozorování lednových prezidentských voleb. Naposledy OBSE vyslalo omezenou misi do České republiky loni na pozorování sněmovních voleb. Vyplývá to z materiálu ministerstva zahraničí, který minulý týden schválila vláda.

před 3 hodinami

Ústavní soud.

Ústavní soud odmítl stížnost nájemného vraha Biedermana

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Oty Biedermana, jenž si odpykává doživotní trest za podíl na pěti nájemných vraždách z 90. let. Po odpykání 25 let ve vězení žádal o podmínečné propuštění na svobodu, ale Okresní soud v Jablonci nad Nisou mu letos v červnu nevyhověl, stejně jako liberecký krajský soud. Ústavní soudci stížnost považovali za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

FIFA zahájila řízení se Srbskem. Kvůli vlajce, která vadila Kosovu

Přestože Kosovo na letošním mistrovství světa ve fotbale v Kataru vůbec mezi účastnickými zeměmi nefiguruje, i tak dává o sobě vědět. Především kvůli tomu, že si všimlo kontroverzní vlajky u srbských fotbalistů v šatně mající na sobě motiv Kosova. Právě kvůli tomu si tak nyní stěžuje u Mezinárodní fotbalové federace FIFA, která se Srby už zahájila v tomto případu disciplinární řízení.

před 3 hodinami

Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje

Světové trhy, včetně akciových či surovinových, se dnes otřásají kvůli probíhajícím lidovým bouřím v Čině. Ty jsou podle expertů nejvíce konfrontační od roku 1989, kdy tehdejší nepokoje vyvrcholily nechvalně proslulým masakrem na pekingském Náměstí nebeského klidu, komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Zdroj