Litevské státní i soukromé instituce a podniky v pondělí zasáhl intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost o tom informovala litevská média. Ke kyberútokům se následně přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy, napsala agentura Reuters.

Vilnius 16:41 27. června 2022

Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat do doby, než pobaltská země odvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Některé litevské webové stránky v pondělí zasáhly takzvané DDoS útoky, při kterých se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit.

Hackeři napadli web slovenského ministerstva obrany. ‚Útok jsme odrazili,‘ ujistil šéf resortu

Číst článek

„Je velmi pravděpodobné, že útoky podobné nebo větší intenzity budou pokračovat i v dalších dnech, obzvlášť v dopravním, energetickém nebo finančním sektoru,“ uvádí litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost v prohlášení.

Litva předminulý týden zakázala převážet do ruské Kalinigradské oblasti u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie.

Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února.

Moskva kvůli tomu Vilniusu na začátku minulého týdne slíbila rychlou a „praktickou“ odpověď.

Skupina Killnet od začátku ruské invaze na Ukrajinu podnikla kyberútoky i vůči italským, rumunským nebo českým webům. Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat do doby, než pobaltská země odvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Vidět svůj odraz v poháru je obrovské zadostiučinění, říká brankář Francouz po triumfu ve Stanley Cupu

  2. Ruské rakety dopadly na ukrajinský Kremenčuk. Zasáhly nákupní středisko, kde bylo přes tisíc lidí

  3. Ministerstvo školství by dnes těžko zvládal i lepší kandidát než Vladimír Balaš

  4. Litevské weby pod kybernetickým útokem. Přihlásili se k němu proruští hackeři z Killnetu

  5. Siniaková po nepovedeném prvním setu nestačila na Chwalińskou, na Wimbledonu končí v prvním kole

  6. Revoluci ve školství nečekejme, říká ke svému nástupu do funkce ministra Vladimír Balaš

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Barrandovský most, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, Válečné ztráty, MS hokej 2023

Doporučujeme