Litevské weby zasáhl kyberútok, k zodpovědnosti se přihlásila proruská skupina

5 měsíce starý 23

foto Optické kabely v sálu pro ústřední prvky LTE sítě - ilustrační foto.

Vilnius - Litevské státní i soukromé instituce a podniky dnes zasáhl intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NKSC) o tom informovala litevská média. Ke kyberútokům se následně přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy, napsala agentura Reuters.

Některé litevské webové stránky dnes zasáhly takzvané DDoS útoky, při kterých se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. "Je velmi pravděpodobné, že útoky podobné nebo větší intenzity budou pokračovat i v dalších dnech, obzvlášť v dopravním, energetickém nebo finančním sektoru," uvádí NKSC v prohlášení.

Litva předminulý týden zakázala převážet do ruské Kalinigradské oblasti u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února. Moskva kvůli tomu Vilniusu na začátku minulého týdne slíbila rychlou a "praktickou" odpověď.

Skupina Killnet, která od začátku ruské invaze na Ukrajinu podnikla kyberútoky i vůči italským, rumunským, nebo českým webům. Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat do doby, než pobaltská země odvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu.

Zdroj