Litevský prezident také označil Putina za zabijáka

4 měsíce starý 11

Vladimir Putin navštívil muzeum Vítězství. | FOTO: Kremlin.ru

V polovině března na otázku, zda si myslí, že Vladimir Putin je zabiják, odpověděl americký prezident Joe Biden: „Ano“. Tento a další komentáře prezidenta USA přiměly Rusko odvolat svého velvyslance z Washingtonu, což byl bezprecedentní krok v historii diplomatických vztahů mezi těmito zeměmi v posledních letech. Teď se k tomuto hodnocení přidal i litevský prezident.

„Bohužel ano,“ odpověděl Gitanas Nausėda na otázku BNS – Baltic News Service, zda by také, stejně jako americký prezident, označil Putina za vraha. Cituje ho server Delfi.lt. Podle litevského prezidenta Rusko například demonstrativně ignoruje územní celistvost sousedních zemí, jako je Ukrajina. „Vidím mnoho známek, které ukazují na zjevné poplivání, říkejme tomu tak, vztahu k hodnotám civilizovaného světa, ignorování práva národů na sebeurčení, ignorování územní celistvosti sousedů, což Kreml dělá v poslední době docela demonstrativně,“ řekl Nauseda.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Dalším důležitým aspektem podle něj je, že se situace v Rusku otřásá pod tlakem rotoucí opozice a režim se ji snaží potlačit, „nejbrutálnějším způsobem“. Pronásleduje vůdce opozice, jako je Alexej Navalnyj. „A my pak řekneme se skloněnou hlavou: víte, my hledáme způsob, jak se zapojit do vztahů s Ruskem, což někdy slyším od mých kolegů v Evropské unii. Někdo musí být skutečně emocionálně i geograficky velmi daleko od toho, čemu se říká Rusko, aby řekl něco takového,“ prohlásil prezident Nauseda.

Podle něj Litva rozhodně nebude zemí, která „bude lhostejně sedět v zadní lavici“ a hovořit o větší angažovanosti ve vztazích, když je zde patrné hrubé porušování lidských práv přímo v sousedství.

Ruské ministerstvo zahraničí po Bidenově výroku varovalo, že hrozí „nevratné poškození vzájemných vztahů.“ Podle ruské diplomacie je teď třeba „zanalyzovat, co by se mělo udělat a kam směřovat dál v kontextu vztahů s USA.“ Putin v ruské televizi odpověděl slovy: „Kdo to říká, ten to je…“ a mluvil o amerických bombách svržených za války na Japonsko.

Místopředseda horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil Bidenova slova za nepřijatelná. Podle něj to zhorší už tak špatné vztahy a ukončí v Moskvě veškeré naděje na změnu washingtonského postoje za nové americké administrativy. „Předpokládám, že povolání velvyslance nebude posledním krokem, pokud se americká strana neomluví nebo nepodá vysvětlení,“ napsal Kosačov.

Zdroj