Lockdown je větší zabiják než covid, tvrdí Britové. Zanedbaná péče se projevuje i v Česku

5 měsíce starý 72

Britští lékaři bijí na poplach. Letos v létě zemřelo v zemi o téměř 13 tisíc lidí více, než je dlouhodobý průměr. Jen ale necelá třetina těchto nadúmrtí souvisí s nákazou covidem. Za velkou částí stojí další nemoci, jako jsou rakovina, onemocnění srdce nebo cukrovka.

„Jsem nesmírně rád, že nadměrná úmrtí nesouvisející s covidem získávají pozornost, kterou si zaslouží. Čísla jsou k dispozici už měsíce. Zkoušeli jsme zvonit na poplach. Už to nejde dál ignorovat,“ podotýká ředitel nepřetržité lékařské služby Doctorcall Charles Levinson.

Více pacientů se zanedbanými nádory

Podle expertů je zvýšená úmrtnost následkem tvrdého lockdownu, kdy se lidem nedostalo lékařské péče nebo se k doktorům báli jít. Pokud by se léčili včas, mohli by žít. České republice podobná data zatím chybí.

„Určitě se dá říct, že máme nyní víc pacientů, kteří přicházejí se zanedbanými nádory. Také se v posledních dvou nebo třech letech rozjeté screeningové programy neodrazily tak, jak bychom si představovali,“ popisuje primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiří Votruba.

Následky lockdownu, které se projevují až po delší době, přiznávají i další odborníci. „Spousta preventivní péče se nedá odložit. Typicky u nádorového onemocnění. Nebo máme mnoho diabetiků, u kterých může mít zanedbaná péče dlouhodobý dopad i na mortalitu,“ vysvětluje biochemik Zdeněk Hostomský.

Tvrdý lockdown a omezení kontaktů mezi lidmi pořádně zamávaly i jejich duševním zdravím.  „Sledoval jsem například situaci ve Spojených státech. Vše je spojeno například s nadužíváním některých opiátů. Zvýšilo se množství sebevražd. Tyto věci nejsou zanedbatelné a myslím, že se ukáže, jak s tím budeme zápolit ještě mnoho let,“ dodává Hostomský.

Většina vlád, včetně té české, už dlouhé měsíce slibuje, že již s žádnými dalšími lockdowny kvůli covidu nepočítá. Návrat některých opatření, zejména v podzimních měsících, ale rozhodně nelze vyloučit.

Zdroj