Loď se v Suezském průplavu vzpříčila kvůli prachové bouři

5 měsíce starý 15

Odtahovaná kontejnerová loď Ever Given Foto: Handout, Reuters

Loď se v Suezském průplavu vzpříčila kvůli prachové bouři

„Kontejnerová loď Ever Given o výtlaku 224 000 tun plující pod panamskou vlajku z Číny do Rotterdamu narazila na dno v úterý brzy ráno v novém průplavu poté, co ztratila možnost manévrovat kvůli silným větrům a prachové bouři,“ uvedl ve středu Úřad pro Suezský průplav ve svém prohlášení. Vítr měl rychlost až 40 uzlů (76 km/h).

Uvolňování lodi Ever Given, která zablokovala suezský průplav

Foto: Reuters

Také provozovatel Evergreen Marine tvrdí, že loď byla zasažena silným nárazem větru, takže se trup odklonil a narazil na dno a loď se pak celá stočila napříč průplavem a zablokovala jej. Loď je dlouhá 400 metrů a 59 metrů široká, ovšem byla naložená do výšky kontejnery, takže byla citlivější na nárazy větru.

Osm remorkérů už ve středu dokázalo loď otočit, ovšem stále není jasné, kdy se ji podaří dostat z kanálu pryč. Provoz je v něm nadále omezen a úřad otevřel i starý průplav vedle nového z roku 2015, jímž proplouvá denně 50 lodí, aby se zmenšila fronta čekajících plavidel. Ovšem starším mohou proplouvat jen menší lodě.

Přes suezský průplav prochází asi 12 procent světového obchodu. Výrazně zkracuje cestu lodí z Indie a Číny do Evropy, protože se nemusí obeplouvat Afrika.

podpis
Zdroj