Loď v Suezu se podařilo pootočit. Již je víceméně uvolněna

3 měsíce starý 9

Záď už je 102 metry od břehu oproti původním čtyřem, oznámil Rabía. Na vyproštění 400 metrů dlouhé kontejnerové lodi pracuje deset remorkérů a několik bagrů. Plavidlo se snaží vyprostit bagrováním písku ze dna a tažení pomocí člunů. K uvolnění měl posloužit i příliv.

V neděli se objevily zprávy, že bagry při odstraňování písku narazily na skálu. Už vykopaly 27 tisíc metrů krychlových písku.

„Jakmile se loď podaří odtáhnout, okamžitě obnovíme provoz. Loď vezmeme do Velkého Hořkého jezera,“ řekl Rabía CNN. Jezero je součástí plavební cesty z Rudého do Středozemního moře.

Stovky lodí

Podle Rabíi na uvolnění vodní cesty čeká 369 lodí. Jsou mezi nimi kontejnerové lodě, lodě na přepravu sypkých materiálů, ropné tankery a plavidla přepravující zkapalněný zemní plyn nebo zkapalněný ropný plyn.

Každý den prodlevy znamená ve světovém obchodu ztrátu téměř 200 miliard korun. Rabía dodal, že přepravcům zasaženým incidentem by mohly být nabídnuty slevy, ale věří, že vyšetřování ukáže, že za zablokování cesty jednou z největších kontejnerových lodí na světě není zodpovědný provozovatel kanálu.

Zdroj