Londýnu hrozí kolaps zdravotnictví, v Tokiu začne platit stav nouze

1 měsíc starý 19

Policisté na Slovensku zintenzivňují kontrolování toho, jestli lidé dodržují restrikce stanovené tamní vládou. Kabinet premiéra Igora Matoviče omezil volný pohyb lidí, přičemž zákaz vycházení má devatenáct různých výjimek. Lidé mohou například do zaměstnání, ale pouze pokud nemohou práci vykonávat z domova – prokazovat by se měli potvrzením od zaměstnavatele.

„Pandemická situace je krizová. Vyžadujeme, aby se výjimky dodržovaly. Vyzývám občany, aby respektovali uložená pravidla. Chceme kontrolovat hranice okresů, abychom snížili mobilitu. Nemáme sílu, abychom uzavírali všechny okresy na všech komunikacích. Současně nechceme způsobit dopravní zácpy,“ okomentoval kroky slovenské policie její prezident Peter Kovařík. Kontroly dle něj jsou i ve vlacích.

Jednou z priorit policistů jsou podle Kovaříka hranice s okolními zeměmi. Při příjezdu na Slovensko například z Česka musejí mít cestující až na výjimky negativní výsledek testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě. Na Slovensku se i na turisty vztahuje stávající omezení volného pohybu osob.

Viníkům, kteří pravidla poruší, hrozí pokuta až tisíc eur na místě, ve správním řízení i vyšší. Podle Kovaříka slovenští policisté loni řešili osmatřicet tisíc přestupků souvisejících s karanténními omezeními.

Polsko očkuje zdravotníky, média i politiky pobouřila vakcinace umělců

Polská vláda zvažuje nákup vakcín mimo systém unijní objednávky. Země nyní očkuje proti covidu-19 především zdravotníky. Zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé potvrdil, že tento plán na nákup vakcíny po vlastní ose v Polsku opravdu existuje, vláda ale ví, že se bude muset zařadit do fronty. Podobný zájmem by totiž mohla mít celá řada zemí. Je možné, že se plán nesetká s úspěchem.

Polsko ke středečnímu večeru naočkovalo již zhruba 150 tisíc lidí, neboli 0,37 procenta populace. V rámci EU jde o slušný výsledek – například Německo zatím vakcinovalo 0,44 procenta lidí. Očkuje se skupina 0 – čili zdravotníci, ale i nezdravotnický personál na úřadech a v nemocnicích. Všichni dostávají schválenou vakcínu od firem Pfizer a BioNTech. Brzy by se dle zpravodaje měla do země dostat i nově schválená vakcína od Moderny.

Polskem také stále doznívá aféra, kdy ve Varšavské univerzitní nemocnici naočkovali kromě zdravotníků také osmnáct umělců. Celá kauza vzbudila velkou kritiku a pobouření politiků i médií. Dle Mathého tito umělci byli zaregistrováni jako nezdravotnický personál, takže šlo do jisté míry o podvod. Pravděpodobně šlo o jistou známost mezi nemocnicí a umělci. Někteří se za čin omluvili, jiní říkají, že toho nelitují. Není jasné, na čí straně je vina.

Londýnu hrozí ve dvou týdnech kolaps nemocnic 

Na možný kolaps londýnského zdravotnictví se připravuje Velká Británie. Ostrovní ministr zdravotnictví Matt Hancock se nechal slyšet, že se obává tlaku na Národní zdravotnický systém (NHS). Londýnské nemocnice mohou zkolabovat během dvou týdnů.

„Vytváříme další zdroje, abychom zajistili, že NHS dostane potřebnou podporu v těch částech země, které jsou pod největším tlakem. Například v Londýně zajišťujeme, aby byla (nemocnice) Nightingale v pohotovostním režimu pro případ potřeby. A pokud to bude zapotřebí, samozřejmě se využije,“ předesílá Hancock.

Covidová nemocnice Nightingale má kapacitu čtyři tisíce lůžek a v provozu už byla za jarní vlny pandemie. V důsledku tehdejšího zlepšení situace ale nakonec poskytla péči pouhým jedenapadesáti pacientům a v květnu byla uzavřena.

Británie ve středu poprvé od dubna zaznamenala více než tisíc úmrtí s covidem-19 za den. Potvrzených případů nákazy za středu přibylo 62 tisíc, nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. V Anglii a Skotsku už od úterý platí plošný lockdown, obavy na Ostrovech vzbuzuje především nová, nakažlivější mutace viru.

Ministryně vnitra Priti Patelová prohlásila, že Spojené království v příštích dnech oznámí další zpřísnění opatření. Odmítla vyloučit, že jejich součástí bude i zákaz cestování do zahraničí.

Tokio ve stavu nouze

V problémech se ocitá také další hlavní město: japonská vláda vyhlásila stav nouze v Tokiu, platit bude od pátku do 7. února. Premiér Jošihide Suga rozhodnutí zdůvodnil obavami, že se koronavirus rychle rozšíří do zbytku země a citelně dopadne na život Japonců i ekonomiku.

V rámci stavu nouze Sugův kabinet vyzve bary a restaurace, aby od devatenácté hodiny neservírovaly alkoholické nápoje a o hodinu později zcela zavřely. Vláda také apeluje na firmy, aby zavedly práci na dálku, a na veřejnost, aby po osmé hodině večer zůstala doma a neshromažďovala se. Nadále možná budou veřejná představení, ale pouze s polovinou diváků. Otevřené mají zůstat také školy.

Stav nouze bude platit v Tokiu a třech sousedních prefekturách, kde žije zhruba 37 ze 127 milionů obyvatel Japonska. Hlavní město ostrovního státu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie, testy tam odhalily 2447 infikovaných za 24 hodin. Úřady se obávají přehlcení zdravotnických zařízení. Lékařští odborníci navíc pochybují, jestli jsou vládní kroky dostatečně razantní, aby dostaly šíření covidu-19 pod kontrolu.

Podle agentury Reuters japonský premiér souhlasil se stavem nouze také proto, že Tokio má v létě hostit o rok odložené olympijské hry. Ty Suga považuje za symbol „vítězství člověka nad virem“.

Zdroj