Loňský pokles emisí nepomohl. Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře dál roste, varuje WMO

3 měsíce starý 39

V loňském roce se světové emise skleníkových plynů snížily o 5,6 procenta. Může za to zpomalení světového hospodářství způsobené pandemií covidu-19. Jednoroční pokles emisí však měl podle WMO jen omezený dopad na dlouhodobou koncentraci skleníkových plynů v atmosféře.

Například koncentrace oxidu uhličitého dosáhla nové rekordní hodnoty. V loňském roce činila 413,2 ppm (částic na milion), v roce 2019 to bylo 410,7 ppm. Za bezpečnou hranici koncentrace oxidu uhličitého vědci považují 350 ppm, napsala dříve agentura Reuters a poznamenala, že tento limit byl překonán už v roce 1988. Loňská hodnota představovala 149 procent úrovně předprůmyslové éry.

Vědci považují nadměrné emise skleníkových plynů za jeden z důvodů globálních změn klimatu. Podle šéfa WMO Petteriho Taalase země světa musí přijmout přísnější opatření, aby dosáhly cíle omezit růst globální teploty o dva stupně ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí.

Pařížská dohoda v ohrožení, pomoci má Glasgow

„Dokud budou emise, globální teploty porostou. Vzhledem k dlouhé životnosti oxidu uhličitého již sledované teploty přetrvají několik dekád, i když emise rychle snížíme na nulu. Vedle rostoucích teplot to znamená větší množství extrémního počasí včetně veder a dešťů, tání ledovců, vzestupu hladiny oceánů a jejich okyselení, což bude mít dalekosáhlé socioekonomické dopady,“ varují vědci v reportu.

Upozorňují, že například části Amazonského pralesa přestávají oxid uhličitý ukládat, a místo toho se stávají zdrojem tohoto skleníkového plynu. Pokračující růst koncentrace těchto látek v atmosféře ohrožuje teplotní závazky Pařížské klimatické dohody.

O opatřeních na ochranu životního prostředí budou zástupci světových vlád jednat na klimatické konferenci OSN, která začne v neděli v Glasgow. Část zemí bude zřejmě ve Skotsku prosazovat zpřísnění cíle na omezení růstu teploty o 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou.

V srpnu Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí pod hlavičkou OSN, varoval, že oteplení o 1,5 stupně je již neodvratné.

Zdroj